[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· lovec01:
Náhodne vybratá fotka-lovec01-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Fórum - Poľovnícke zvyky a tradície

Späť k témamStránky: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]
poslal: spz20. Apríla 2005., 08:19
Milí priatelia,

Zaznela tu diskusia o tom, či SPZ vôbec sleduje túto stránku. Musím poznamenať, že vznikla oficiálna stránka SPZ, ako ste to už určite zaregistrovali – www.spz-ustredie.sk Táto stránka beží už jeden a pol roka. Bola konštruovaná ako všeobecný prehľad v rámci činnosti SPZ, s kontaktmi na K SPZ a organizačné zložky SPZ. Absentovala stránka typu ako je www.polovnictvo.com, ktorú zostrojil nadšenec pre poľovníctvo, pán F. Takács. Bol som nesmierne rád, keď nás pred zrodom tejto stránky kontaktoval a i SPZ okrem toho, že je priame prepojenie medzi oboma stránkami, prispel mnohými údajmi a pravidelne ju sledujeme. Na našej stránke SPZ sme si nemohli dovoliť pocek alebo chat z časového hľadiska, ale prichádzajú nám mnohé podmety a dotazy okrem bežnej pošty formou e-mailu, ktoré pri pracovnej vyťaženosti K SPZ sa nám darí odúradovať. Dennodenne sa zapájať a reagovať na príspevky na pokece a chate žiaľ nie je v našich silách. I preto bol predloženým materiál do P SPZ, na základe ktorého bola stránka www.polovnictvo.com schválená ako komunikačný partner SPZ a nahrádza absentujúce časti našej www stránky. I touto cestou chcem vysloviť poďakovanie nadšencovi a dobrému poľovníkovi za vynikajúcu spoluprácu s SPZ a za to, že mnohé aktuality z poľovníctva i priamo z SPZ. Ohľadom príspevku Bajkala je to téma na širokú diskusiu. Legislatívne postavenie SPZ zo všetkými negatívami sa začalo v roku 1993, keď sa stratilo postavenie jednotnej poľovníckej organizácie, ale i napriek tomu náš SPZ i momentálne združuje 95% poľovníkov na Slovensku. Neuvádzam to ako údaj, ktorý by nás mal uspokojiť, ale práve naopak, existuje tu hrozba, že sa jednota, ktorá vždy panovala medzi poľovníkmi, postupom času rozbije a okrem toho sú tu i snahy niektorých „tiež-poľovníkov“, pre ktorí sa riadia tvrdením – nech mi do toho nikto nehovorí. Určite vidíme i vlastné chyby, ktoré sa postupom času snažíme odstrániť. Žiaľ, musím podotknúť, že i v rámci našej organizácie sa nachádzajú „vnútorní nepriatelia“. Ale naopak môžem konštatovať i pozitívum, že väčšina našich členov i organizačných zložiek je pre poľovníctvo zanietená, ochotná obetovať svoj voľný čas bez nároku na finančné prostriedky. Vznikajú i nové poľovnícke organizácie, ktorých prínos pre poľovníctvo je na základe skúseností a poznatkov asi príliš pozitívny nebude. Za všetko hovorí ich poistenie pre zodpovednosť pri spôsobenej škode pri výkone práva poľovníctva, keďže ich poistka bola protizákonná a poľovné lístky im boli taktiež vydané protizákonne. Ich jediným zámerom je „podviesť“ členské príspevky, z čoho chcú financovať širokú škálu činnosti pre osoh poľovníctva, ktorú momentálne vykonáva SPZ. Na druhej strane SPZ je poverený určitými kompetenciami MP SR. Na výkon týchto kompetencií však dostáva len zlomok finančných prostriedkov a ostatnú činnosť financuje členská základňa a sponzori získaní Ústredím SPZ a organizačnými zložkami.
Ohľadom našich stanov prebiehala a prebieha stále široká diskusia, prehodnotiť naše stanovy. Od roku 1993 je SPZ ako združenie občanov podľa zákona združením občanov. Tento zákon neumožňuje, aby sa v našich štruktúrach objavovali podnikateľské subjekty, ale umožňuje, aby sa do našej štruktúry prihlasovali poľovnícke spoločnosti, čo sa i v mnohých prípadoch deje. Naopak, niektoré poľovnícke spoločnosti na Slovensku i napriek tomu, že majú svoje stanovy v súlade s našimi stanovami, sa nechcú prihlásiť do štruktúry nášho SPZ z dôvodu, že sa nechcú podriadiť demokratickému hlasovaniu v orgánoch SPZ. Na druhej stane niektoré poľovnícke spoločnosti majú hlasovacie právo rozdelené napríklad tak, že výbor má 100 hlasov a členovia po jednom hlase. Vzniká situácia, kde sa poľovníci rozdeľujú do „áčka“ a „béčka“. Otázne je, čo je menšie zlo pre poľovníkov, našich členov?! Skúšky z poľovníctva – to je problém, ktorý nás trápi už dlhšiu dobu. Žiaľ, môžeme konštatovať, že týmito skúškami si pílime konár pod sebou. Je to jeden z limitujúcich príjmov našich organizačných zložiek, ktorý sa vracia späť do činnosti a aktivít organizačných zložiek SPZ. Na druhej strane sa obávam faktu, alebo tlaku, aby tieto skúšky vykonávali podnikateľské subjekty, ktoré by sa určite snažili príjmy zo skúšok z poľovníctva použiť pre vlastnú potreby a nie pre spoločný záujem poľovníctva. Je dôležité vidieť vlastné chyby, snažiť sa o ich odstránenie, ale v žiadnom prípade nesmieme dopustiť zrútenie celého systému SPZ, kým nie sme na 110% presvedčení, že nový systém by zaručoval kvalitné fungovanie poľovníctva, dobrú komunikáciu MP SR – jednotná poľovnícka organizácia (ktorá združuje všetky osoby vykonávajúce právo poľovníctva) – poľovníci. Som presvedčený, že len takýto trojuholník a dobrá spolupráca môže zaručiť kvalitný management poľovníctva na Slovensku.

S pozdravom,

spz
reakcia na príspevok: gabo - 18. Apríla 2005., 12:58

poslal: baikal18. Apríla 2005., 17:20
Mam to chapat tak, ze doteraz bes mojeho vedomia sa emailovali prispevky niekam?
Nie ze by mi to vadilo, pretoze inet je verejne medium, moze si to tu na fore precitat kazdy kto sem pride, ale dobre vediet, ze sa to automaticky kamsi forwarduje.
reakcia na príspevok: taki - 18. Apríla 2005., 15:31

poslal: baikal18. Apríla 2005., 17:17
Ahojte!
ma tak v tejto suvislosti napadlo, skusme si urobit taky mali odpocet, co pre nas radovych polovnikov robi SPZ a ako to pocitujeme?
reakcia na príspevok: gabo - 18. Apríla 2005., 12:58

poslal: taki18. Apríla 2005., 15:31
Ahojte Chlapi!

Uisťujem Vás, že nečakám na to, či z tých orgánov ktorých sa to týka vyhľadá niekto a otvorí si toto fórum. Z vašich námietok a otázok sa okamžite urobí duplikát a je zaslaný e-mailom k dotyčným.

S pozdravom,

Takács Fridrich
redaktor
reakcia na príspevok: gabo - 18. Apríla 2005., 12:58

poslal: gabo18. Apríla 2005., 12:58
Myslím si, že postavenie SPZ je rozhodne treba udržať. Druhú stránka problematiky je, prečo vznikajú PS a pod., nezávislé na SPZ. Plakať nad rozliatym mliekom, to robí len slaboch. V tom máš pravdu, že SPZ je treba zmodernizovať. Mala by to byť úloha pre odborníkov (právnikov). SPZ sa musí prezentovať ako organizácia príťažlivá pre väčšinu poľovníkov. Na druhej strane musí to byť organizácia, ktorá je schopná konať. Pustiť do SPZ ľudí, ktorí by od začiatku pracovali na jeho rozklade by bolo nešťastné a neprezieravé. Rozhodne je to na hlbšie úvahy. Číta to niekto z ústredia SPZ? Nevyjadríte sa? gabo
reakcia na príspevok: Baikal - 17. Apríla 2005., 12:12

poslal: Baikal17. Apríla 2005., 12:12
Ahojte! Citam citam tento bohate rozvinuty diskusny prispevok, a vidim, ze vsade na celom slovensku su rovnake problemy. len ma štve akesi motanie sa v bezvychodiskovej situacie. V jednom z prispevkov som cital, ze niekto ma to stastie ze stale funguje v PZ.. Ano, toto je dost dobra vychodiskova situacia, ale ako sam autor dalej pise, ze nie su vsetci schopni sa dostatocne zjednotit, aby clenska schodza prijala potrebne opatrenia v prospech zveri a polovnictva. Ja som sa ale pokusal zamysliet nad tym, kde sa vzal tento stav slovenskeho polovnictva, ze zrazu nie sme schopni sa na nicom prospesnom dohodnut... Vidim to asi takto: V poslednych rokoch SPZ ako ozranizacia zdruzujuca polovnikov si serie sama do vlastneho hniezda.... V case, kedy okrem PZ ktore su organizacnymi zlozkami SPZ, vznikaju ako huby po dazdi PS ako obcianske zdruzenia mimo struktur SPZ, uz davno SPZ malo prehodnotit svoje stanovy, pretoze pokial mne je zname ich znenie, len velmi malo sa tieto stanovy dotykaju clenov SPZ organizovanych v tychto mimo strukturach SPZ. Druha vec, ktora ma irituje je, ze kazda OKO a RgO SPZ vo vidine rychleho prijmu penazi kazdorocne v kurzoch uchadzacov o prvy polovny listok produkuje aj takych, ktory o polovnictve nemaju mozno ani minimalnu sajnu co ma za nasledok to, ze k clenstvu v SPZ a k polovnym listkom sa dostanu individua, ktore sposobuju polarizovanie polovnictva a cez vlastnictvo pody a peniaze postupne nicia to, do nasi otcovia a dedovia vybudovali a dochovali. Takze sa krasne prizerajme na toto produkovanie lovcov-nepolovnikov! Vivat SPZ!?! .....

poslal: Daxelkopov16. Apríla 2005., 19:06
Jager,po prečitaní tvojho príspevku som sa blažene zasnil a predstavil si človeka, prírodu,polovníka...... jedným slovom...je to je to hrejiva krasa,,,BRAVO,BRAVO.
reakcia na príspevok: jager - 14. Apríla 2005., 22:35

poslal: jager15. Apríla 2005., 23:47
Otvoril som túto tému a nedúfal som že by vás to až natoľko vzalo.Začínam byť pišný na Vás všetkých ktorý ste svojou maličkosťou prispeli a prispejete a podelili sa s nami o vaše postrehy. Som rád priatelia, že ste ma neslkamali. Teší ma a zaroveň povzbudzuje, Váš záujem o toto téma. Som hrdý na všetkých poľovníkov ktorým posolstvo starých jágrov je otčenášom poľovníctva. :)

poslal: vladosyn15. Apríla 2005., 19:43
Ahoj lankaster je to zverejnené ako článok týždňa v mojej web stránke všetkým sa to páči . Je to naozaj dobré:)

poslal: lankaster15. Apríla 2005., 19:40
Pekné JAGRE.Mal by si to aj inde uverejniť,myslím tým aj v nepolovnickych časopisoch či novinách aby sme prispeli k lebšej osvete.A možno časom sa nám podarí zaviesť taký štandart medzi poľovníkmi,že sa nebudú snažiť mladý ľudia stať poľovníkmi preto aby zabíjali ale aby s prírodou žili.Ešte by som chcel dačo.Niekto tu spomenul etiku obliekania poľovníkov.Súhlasím.Najmä na spoločných poľovačkách a iných spoločenských akciách by sme mali dôstojne reprezentovať našu jednotu a tradície.Azda by som oponoval nejakej jednotnej uniformovanosti.Priznám sa ja som vyznávačom maskáčov aspoň čo sa týka indyviduálnych poľovačiek.Mám pasiu z toho keď sa dostanem ku zveri čo najbližšie a môžem ju tak nespozorovaný pozorovať a cítiť tak oto intenzívnejšie spojenie s prírodou.Je to pocit ako keď prídete do ZOO a môžte byť v blýskosti zvieraťa ktoré inak nemáte možnosť stretnúť.Máte pocit že sa ho môžte dotknúť.A pritom sa chová prirodzene pretože o vás nevie.A k tomu mi dopomáhajú maskáče.Ale súhlasím ,že na iných podujatiach, ako je aj spoločná polovačka,pratože to je pre poľovníka sviatok,je treba sa patrične obliecť.

poslal: jager14. Apríla 2005., 22:35
Je to jednoduché, vráťme sa k základom poľovníctva. Môj názor je ten a nemusí byť správny, ale ja to takto vidím, že si dosť dobre neuvedomujeme, že divina nie je cieľ poľovníctva, ale že je to vedľajší produkt spoločného hospodárenia, ktorému predchádza veľa iných podstatných priorít, ktoré ľudí združujú , zbližujú a vytvárajú priateľstvá medzi skutočnými chlapmi. Dovolím si uviesť spoveď obyčajného poľovníka. Túto spoveď som napísal vladosynovi na jeho web stránku.

Poľovnícka spoveď

Som úplne obyčajný poľovník.

Takých ako som ja, je na Slovensku skoro päťdesiat tisíc.

Milujem vôňu jari, ohnivé leto so srnčími zásnubami, uplakanú jeseň, plnú jelenieho ručania aj iskrivú zimu, keď sa diviaky brodia snehovými závejmi. Milujem prírodu, milujem všetko živé v nej.

Som úplne obyčajný poľovník.

Na jar vyčistím studničky, aby v nich zver našla vždy čistú pramenistú vodu, prekopem chodníky a ošetrím zariadenia na prikrmovanie zveri. Keď tráva na lúkach vábne rozvoniava, nakosím dostatok objemového krmiva, aby zver v zime nehladovala. Pripravím jej dosť jadrového a dužinatého krmiva, ako aj letniny na ohryz.

Som úplne obyčajný poľovník.-- Na jar pomáham pri zalesňovaní a na jeseň pri poľnohospodárskych prácach. Celý rok dopĺňam solisko a starám sa o svojho pomocníka – štvornohého priateľa, Hann. farbiara, Britu. Na jeseň pripravím krmelce a zásypy, aby som mohol počas celej zimy pomáhať zveri prežiť nástrahy krutého obdobia núdze. Som úplne obyčajný poľovník. Áno, ako poľovník mám zbraň a zver aj lovím. Pri plnení plánov odstrelu sa snažím loviť zver chorú, telesne slabšiu alebo trofejovo nevhodnú pre ďalší chov.

Správny poľovník žiadnu zver vyhubiť nechce, iba jej stavy tlmí, je predsa stredobodom jeho záujmu. So zánikom poľovnej zveri by predsa zaniklo aj samotné poľovníctvo.

Milujem prírodu, milujem všetko živé v nej. Srdce sa mi poteší, keď počujem čirikať jarabičku, kovový hlas bažanta, bäkanie srnca, či ručanie jeleňa.

Sediac pod stromom v lone nešej krásnej prírody mám jediné prianie – aby nám takáto sinfónia, ktorú nám hrá sama príroda, navždy vydržala.

Som predsa úplne obyčajný poľovník, a som na to hrdý.

:)

poslal: tibo10. Apríla 2005., 21:07
Prepáčťe že sa miešam.Môj osobný názor,musíme si pozametať aj doma.Delíme sa na lovcov,poľovníkov a karieristov.Skúšal som sa kontaktovať s ochrancami vtáctva poslalimi poštovú poukážku na 150 korún-údajne ma upozornia na prílet lastovičiek.
Čítali ste stránky zelených?Ortodoxný musia byť veľmi zlý ľudia.
No napriek tomu je spolupráca všetkých nutná!!
Je treba viac osvety a vysvetlovania o čom poľovníctvo je.
reakcia na príspevok: lankaster - 10. Apríla 2005., 14:53

poslal: lankaster10. Apríla 2005., 14:53
Ako som povedal, ťažká téma.Ťažká ako sú ťažké samotné vsťahy medzy ľudmi.Najprv sa musíme obhliadnuť trocha do zadu.Ľudia už od pradávna vytvárali skupiny s určitou charakteristikou, s určitými záujmami ,pravidlami a hierarchiou,na základe určitých znakov.A to bud etnických, rodových alebo náboženských.Každý jedinec cítil potrebu byť začlenený do nejakej skupiny zo strachu stráty identity,alebo zo strachu o svoj život či potomstvo.A tieto skupiny v záujme zachovania týchto charakteristýk viedli dokonca vojny s inými skupinami.A toto,akoby v nás stále pretrvávalo.I my ,poľovníci vytvárame skupinu s určitými charakteristickými znakmi,ako sú oblečenie ,reč, správanie sa ,alebo aj ten odveký pud ,kedy človek lovil v skupinách.Máme hierarchiu v ktorej má každý svoje miesto.Máme pravidlá ktoré určujú kde,čo a koľko môže jednotlivec uloviť aby neohrozil stavy zveri a aby mohol loviť každý kto má na to právo a zaslúži si to.Je pekné že vieme držať po kope,a družne nažívať v tejto našej poľovníckej skupine.Ale je tu celá rada problémov ktoré by sme maly riešiť a nie sa ako šimpanzi mlátiť do hrude že sme tý pravý a jediný ochráncovia prírody,a kto sa chce dostať medzy nás tak to nebude mať ľahké.Mi sami by sme sa mali starat o to aby to mladý nieže nemali ľahké dostať sa medzy nás ale pomôcť ím to zvládnuť.Vychovávať ich a naučiť ich všedkému dobrému čo vieme.Deti poľovníkov to majú ľahšie lebo sa učia od narodenia.Ale čo ostatný?Takisto tu vznikajú rôzne ochranárske spolky,ktoré nič nevedia o poľovníctve ale využívajú svoj vliv na verejnosť aby našu prácu pošpinili.A to je myslím v prvom rade naša chyba pretože viazne osveta.Ale za to neviním zodpovedných našich predstavených,ale každého z nás.Pretože my všedci prichádzame denno denne do stiku s verejnosťou a mladými ľudmi,a priznajme si či preto niečo robíme.Často stretám na rôznych poľovníckych podujatiach ľudí ktorý sú vyobliekaný v krásnych poľovníckych kamizolách čo je samozrejme plus ale chovajú sa odmerane a namyslene a má problém pozdraviť človeka trebárz aj staršieho.V historii slovenského poľovníctva bolo veľa významných ľudí ktorý preň spravili veľa,a preto si zasluhujú úctu, ale takímto ľuďom nemôžem prísť stále na chuť.Tak isto ako som spomínal vsťah medzy nami a ostatnými ochráncami prírody.Keby sme lebšie spolupracovali tak by sme určite vyriéšili problém s kormoránom ,či krkavcom.Veď na základe našich poznatkov,poznatkov ormitologov a ochráncov prírody by sme mohli stanoviť aspoň na skušobnú dobu odstrel a pozorovať aký to bude mať vpliv.Toto su len útržky toho čo máme vo svojich rukách keď budeme ťahať za jeden koniec.Preto priatelia nešanujme úsilia ktoré na to vynaložíme.Verím že to bude prínosom k ochrane prírody a poľovníctva.

poslal: jager10. Apríla 2005., 12:23
Zdravím lankaster, už som mal možnosť čítať tu na týchto stránkach tvoje príspevky, ktoré ma veľmi zaujali tvojím prezentovaním vzácnych vedomostí zo širokej oblasti poľovníctva, čo veľkou mierou prispieva k celkovej úrovni vzdelania poľ. verejnosti. Verím, že tvoj príspevok do tejto témi bude mať rovnaký pozitívny prínos ako aj tie doterajšie. Lankaster, zostaň s nami priateľu.:)
reakcia na príspevok: lankaster - 8. Apríla 2005., 16:42

poslal: lankaster8. Apríla 2005., 16:42
Ťažká téma.Uj veľmy ťažká.Keď čítam vaše príspevky,pália ma na srdci mnohé starosti,z problémov ktoré v tejto sfére poľovníckej praxe vznikajú.A rozoberať jednu po druhej by bolo zdlhavé a určite by sa to nezaobišlo bez emocijí.

poslal: hajnik20. Marca 2005., 21:27
Jáger, je to perfektný nápad. Kedy začneš na tom pracovať. A počítaj s tým že zo štatistiky budú aj taký, ktorý nebudú súhlasiť iba s toho dôvodu, lebo to nebolo z ich hlavy. Já a aj ostatný účastníci tu na pokece ti držime palce a prajeme ti veľa elánu do podpori za upevňovanie dobrých vsťahov v poľovníctve.:):)

poslal: Daxelkopov20. Marca 2005., 15:59
Jager som proti tomuto názvu já som polovník a ním aj zostanem! Slovenčina je krásna reč a ja sa nepotrebujem opičit po akýchsi nemcoch. Jager ujasni si svoje myšlienky!
reakcia na príspevok: jager - 19. Marca 2005., 23:08

poslal: miso20. Marca 2005., 15:42
Prečo nie??? Znie to dobre.:)
reakcia na príspevok: jager - 19. Marca 2005., 23:08

poslal: Jaro20. Marca 2005., 06:47
celkom dobry napad - Jager !!!!!!!!!!!!
reakcia na príspevok: jager - 19. Marca 2005., 23:08

poslal: jager19. Marca 2005., 23:08
Stanovíme kódex a založíme virtuálny klub Jágrov. Súhlasíte????:):):):)

Späť k témamStránky: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]

Vytvoriť nový príspevok - len pre registrovaných, vstup tu, registracia tu

Fórum čítajú
13 neregistrovaných čitateľov


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 1.732 sekund