[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· martinhodon:
Náhodne vybratá fotka-martinhodon-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Fórum - Poľovnícke zvyky a tradície

Späť k témamStránky: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]
poslal: sibo15. Novembra 2006., 13:44
v tomto s tebou musim suhlasit, je pravde ze ani na maturitnu skusku nepojdes v monterkach. :D
reakcia na príspevok: miso - 15. Novembra 2006., 12:59

poslal: Jaro15. Novembra 2006., 13:19
Miso presne si to trafil ;)
reakcia na príspevok: miso - 15. Novembra 2006., 12:59

poslal: miso15. Novembra 2006., 12:59
Tiež si myslím, že šaty poľovníka nerobia. Aj človek oblečený povedzme v maskáčoch môže byť pre zver a poľovníctvo prospešnejší ako pánko vyobliekaný podľa najnovšej poľovníckej módy. Na druhej strane sa práve aj oblečením hlásime k určitej "sorte" ľudí, ktorí sú členmi nejakého väčšieho uceleného celku. Nenahnevá ma keď sa niekto oblečie do pracovného či maskáčov na brigádu, doplnenie či opravu kŕmidla a na výkon iných bežných vecí. Ale aspoň na tých spoločných poľovačkách by mala byť dodržaná nejaká tá "etika" obliekania, veď predsa je to určitá spoločenská udalosť. Mnohokrát sú na poľovačku pozvaní hostia aj zo zahraničia a lepší dojem a krajšie zážitky v nich určite zostanú po dobre zorganizovanej poľovačke s lesnicami, výradom a poľovníkmi, ktorí nevyzerajú ako keby sa práve vracali z frontu.

poslal: mirek15. Novembra 2006., 09:52
Číslo som poslal pre ušetrenie kreditu. Ináč mám paušál.
reakcia na príspevok: jager - 15. Novembra 2006., 09:47

poslal: sibo15. Novembra 2006., 09:51
tym co som pisal som nehovoril o tom ako to je po estetickej stranke. Urcite je to estetickejsie ked je niekto zladeny do zelena alebo hneda ako ked vyzera ako z americkeho filmu. Mne islo hlavne o to ze na tom nezalezi ked ide o vztah k prirode a polovnictvu.

Akela je to dost mozne, ze ma s toho obvinia, ale dodrzovanie tradicii nie je jedina podmienka, ktora robi z cloveka polovnika. Takych ludi, ktori hodnotia cloveka - polovnika podla farby a vzoru oblecenia neberiem az tak vazne.
reakcia na príspevok: Jaro - 15. Novembra 2006., 09:42

poslal: jager15. Novembra 2006., 09:47
Pošli mi radšej tvoj telefón, ušetrím ti kredit.
reakcia na príspevok: mirek - 15. Novembra 2006., 07:48

poslal: Jaro15. Novembra 2006., 09:42
Sibo uplne s tebou suhlasim saty nerobia cloveka ! No ked pominies tradicie a zvyky uz len z estetickeho hladiska nie je prijemnejsi pohlad na cloveka zladeneho v polovnickych farbach ( odtiene zelenej a hnedej ) ako na maskacove komando ? Ja proti maskacom ako takym nemam vobec nic ked si v cisto zelenej farbe ale ked je to vo farbe kamuflaze tak to nevyzera bohvie ako . ;)
reakcia na príspevok: sibo - 15. Novembra 2006., 09:04

poslal: Akela15. Novembra 2006., 09:35
Konečne aj jeden normálny názor. Môžeš čakať, že budeš obvinený z nedodržiavania tradícií a že si teda hanbou poľovníctva. Tiež poznám veľa poľovníkov, ktorí chodia oblečení podľa tradícií, ale puška im do ruky nepatrí.
reakcia na príspevok: sibo - 15. Novembra 2006., 09:04

poslal: sibo15. Novembra 2006., 09:04
Neviemci az tak zalezi na tom co ma clovek oblecene, ci pocmarane maskace alebo zeleny kabat. Ja osobne velmi zelenu nemusim tak sa snazim vacsinu veci ladit tak do zelenohneda. Ale oblecenie so mna este nerobi dobreho alebo zleho polovnika, alebo ano? Osobne poznam tiezpolovnikov v zelenom ale, ze by som ich povazoval za moj vzor, to radsej viac nevstupim do lesa. aj niekto kto nosi pocmarane maskace sa moze prikladne starat o zver, alebo sa mylim?
reakcia na príspevok: jager - 14. Novembra 2006., 23:12

poslal: mirek15. Novembra 2006., 07:48
Jáger - pán Miroslav alebo pre istotu Ti to mám povedať do telefónu, zavolať na to telef č. 0905/869 890 ?
reakcia na príspevok: jager - 14. Novembra 2006., 23:12

poslal: astronom15. Novembra 2006., 07:46
Nazdar Mirek, nakukni na pokec
reakcia na príspevok: mirek - 15. Novembra 2006., 07:43

poslal: mirek15. Novembra 2006., 07:43
Dobre pán Miroslav ja som Tiež Miroslav priezv. neni podľa mňa potrebné uvádzať. Som členom PZ od roku 1988 a stále som v tom istom PZ členom narozdiel od Teba. Tak by som tu nerozoberal kto je ako zakrivený. Ako som čítal tak ty niesi v PZ ako si uvádzal 12 rokov tak čo potom ty chceš niečo vypisovať. Nepoznám toho Tebou uvádzaného pána poľovného hospodára. A k tomu, že mám dobré informácie z miesta Tvojho poľovníckeho pôsobenia ? Mohol by si napísať čo sa Ti to podarilo vymastiť cez tohoročnú jeleniu ruju, komu a prečo si telefonoval, čoho si sa domáhal cez telefón ? Myslím, že ľudia s kt. som hovoril neklamali, nemali dôvod.
reakcia na príspevok: jager - 14. Novembra 2006., 23:12

poslal: jager14. Novembra 2006., 23:12
Prepáč, ale mňa si v počmáraných maskáčoch nikdy na akéjkoľvek poľovníckej akcií nevidel a ani neuvidíš. Volám sa Miroslav Učeň, a niekto tento vyplod tvojej bujnéj fantázie nemôže potvrdiť. Snáď len jediný človek, ktorý je ochotný klamať len aby mi zase škodil a ktorý ti asi bude veľmi podobný, v pokrivenom charaktere, je môj bývalý, samozvaný hospodár z môjho miesta bydliska. Kôli takýmto ľuďom ako sa prezentuješ i ty tvojím tvrdením, že i ja nosím maskáče, kulhá celé naše poľovníctvo. Lebo vieš takýmto ľuďom ako si ty , nie je nič sväté. Kľudne budú klamať a ani sa pri tom nehambia, samého seba. Stratili svoju česť, ba čo viac sú odstrašujúcim príkladom pre svoje okoli.
Napíš svoje meno, ak máš nejakú hrdosť a zostalo ti štipku charakteru. Ak nie vzdaj sa poľovníctva. Nemôžeš byť prínosom pre svoje okolie. Si jeden s tých s ktorými nechcem by ť členom v žiadnom PZ ani zadarmo.
Nie si ty ten, čo mu zobrali lásku k hore a k prírode, vylúčením z PZ?????????
reakcia na príspevok: mirek - 14. Novembra 2006., 16:02

poslal: Jaro14. Novembra 2006., 16:15
fiiiiiiiiha co sa tu clovek dozvie 8o8o8o
reakcia na príspevok: mirek - 14. Novembra 2006., 16:02

poslal: mirek14. Novembra 2006., 16:02
Jáger - pán Miroslav prosím Ťa prestaň tu vypisovať slzotvorne romány... :{ Maskáče nosievaš aj ty.
reakcia na príspevok: jager - 13. Novembra 2006., 19:08

poslal: lubto13. Novembra 2006., 20:13
Pekne napísané, fakt.;) V Tvojej práci s deťmi Ti držím palce, a teší ma, že s deťmi pracujú ľudia, ktorí ich vedú ku správnej poľovníckej kultúre!:)
reakcia na príspevok: jager - 13. Novembra 2006., 19:08

poslal: jager13. Novembra 2006., 19:08
Vždy ma trápil pohľad na, v maskáčoch doobliekaného " poľovníka"-banditu, teroristu a či člena vojenského prepadového komanda . Poviem Vám, že som pri každej poľovníckej akcií, na ktoréj sa zúčastnili doobliekaný chlapy vo voj. maskáčoch, pociťoval neúctu a pohrdánie k tým poľovníkom a k poľovníctvu vôbec, ktorí kultúru a etiku obliekania vždy ctili, lebo tak ju zdedili po svojích predkoch, ktorí im boli dobrým príkladom.
Keď sa ukazal takto zamaskovaný člen trestnej výpravi darmo ste ho upozornili, že dnes nie sú voj. manebre, ale spoločná poľovačka, tak na vás pozeral, ako že práve vy ste ten rušiví element, čo svojou pripomienkou narúša medziľudské vsťahy. Niet sa čo diviť. Ak prvé kroky zoznamujúceho mladého adjunkta s prírodou boli po boku iných starších poľovníkov doobliekaných v maskáčoch, niet sa čo diviť, že práve toto oblečenie ím bolo a je bliššie.

Nedávno som tu kdesi čítal príspevok poľovníka, ktorý sa cítil ukrivdený, lebo vraj miluje pírodu a má kladný vsťah k hore a oni mu dnes idú zobrať po niekoľkých rokoch členstvo v PZ. Vraj jeho život tým stráca podstatný zmysel.
Milý priatelia, a nie je to trocha inak? Veď podľa mojho názoru a tiež mojej skúsenosti, nezobrali mu nič z lásky k hore a k prírode, to sa totiš zo srdca v ktorom nosíš toto bohatstvo vyrvať nedá, ale zobrali mu iba členstvo v PZ.
Nechcel ten pán napísať, že zrušením členstva mu zobrali možnosť dostať sa k divine? Nechcel napísať, že miluje divinu a oni mu idú zobrať členstvo?
Ano potom mi to dáva zmysel, že stratou členstva prišiel o divinu. Do lesa predsa môže kedy chce ak nejde za účelom výkonu práva poľovníctva a ak sa správa tak aby svojím správaním nenarušoval prirodzený chod prírody.
Miso, a aj teraz sa pousmejem nad burzovím argumentom, že maskáče sú lacnejšie a preto ich chlapy obliekajú.
A nie je to tak, že v maskáčoch sa skôr dostanú nepozorovane ku zveri a potiažmo k divine? Ak máš na guľovnicu 30 000,- SK, nechce sa mi veriť, že by týto chlapy nenašli vo svojom ročnom rozpočte voľných 2 000,- Sk. aby mohli dôstojne reprezentovať poľovníctvo a kolegov poľovníkov v slušivom oblečení zelenej, šedej, alebo čiernej farby, ktoré sa pokladajú od pradávna za farby poľovnícke?
A okrem iného, zákon o poľovníctve v súvislosti s poľovačkámi na drobnú zver, nedovoľuje pred zverou sa skrývať, líhať alebo sa inak maskovať.

Keď ma z Ú SPZ požiadali či by som bol ochotný pripraviť nové skušobné testy pre potreby KMPP, priznám sa, že sa mi moc do toho nechcelo. Tu som však uvidel možnosť svojou maličkosťou prispieť k udržaniu poľovníckych zvykov a tradícií a samotnej podstaty poľovníctva,tým, že už v mladom veku budeme vštepovať deťom, ktoré sa raz stanú členmi či už PZ alebo PS, čo je správne a čo treba pokladať za porušenie etických ustanovení.
Ak v skušobných testoch je otázka: Čo je hrúbím porušením etiky obliekania?
A odpoveď je, že sú to maskáče, tak si buďťe istý, že deti ktoré ako 12 - 14r. na celoštátnej súťaži o pohár prezidenta SPZ skončili na prvom mieste, ale aj tie, ktoré vzorne Vás členov PZ reprezentovali na okresných kolách a ktoré zachraňujú dobré meno vašich PZ, na toto nikdy nezabudnú a takto doobliekaneho človeka budú automaticky posudzovať ako rušivý element, ktorý do poľovníctva nepatrý.
Chce sa mi napísať, vráťme sa k základom poľovníctva, lebo za veľa rokov sme tak vybočili od podstaty, že dnes mnohý zblúdili a na tých čo o tom vedia, že sú niektorí s cesty, pozerajú ako na škodcov toho čo oni sami uznávajú za správne .

Už 12 r. nie som členom PZ a i napriek tomu som neprestal horu milovať, svoje deti zo ZŠ v Zubáku som predviedol na okresnom kole 2003, 2004 s umiestnením na I. mieste. V roku 2004 som sa s nimi zúčastnil celoštátnej súťaže o pohar prezidenta v Pruskom a aj tu sme skončili na i. mieste. Naučil som sa nedovoliť ignorantom, aby narušili môj vsťah k poľovníctvu a ku všetkému čo sním súvisí.
Dnes Už nechcem byť členom PZ. Jednoducho by som to ako člen nejakého PZ ani nezvládol. Moje zákony na správny chod PZ sú rozdielne. Veľmi odlišné od tých podľa, ktorých sa v mnohých PZ riadia a na druhej strane identické zo zákonom o poľovníctve a zo stanovami SPZ.na ktoré každý kašle.
reakcia na príspevok: miso - 10. Novembra 2006., 20:58

poslal: miso10. Novembra 2006., 20:58
Súhlasím, že maskáče by nemali mať v šatníku poľovníka miesto. Pre niektorích je to však "lacnejšia" a výhodnejšia alternatíva ako si kúpiť, alebo dať ušiť poľovnícke oblečenie. Mnohí mu ani nepripisujú nejaký význam a do hory im stačí niečo tmavé či zelené hoc i z rifloviny a pod... Iný pohľad však mám na poľovnícke maskáče, ktoré sú poďla mňa praktické, účelné a príjemnejšie na pohľad aj keď na druhej strane u nás nie su ešte veľmi rozšírené ...
reakcia na príspevok: lubto - 9. Novembra 2006., 16:50

poslal: lubto9. Novembra 2006., 16:50
Zdieľam Tvoj názor. Ja tiež keď vidím "poľovníka" v maskáčoch tak doslova strácam reč. Bohužiaľ stáva sa to čoraz častejšie.
reakcia na príspevok: eso - 9. Novembra 2006., 16:30

poslal: eso9. Novembra 2006., 16:30
Ja sa tiež prikláňam k tým, čo by chceli dodržiavať poľovnícke zvyky a tradície, ku ktorým uvčite patrí zelené poľovnícke oblečenie - nie maskáče. A na spoločných poľovačkách obzvlášť. Sme predsa poľovníci - nie vojaci. A to čo písal Jendo - že si máme brať príklad od našich dedov - to boli páni poľovníci nie len čo sa týka oblečenia.

Späť k témamStránky: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]

Vytvoriť nový príspevok - len pre registrovaných, vstup tu, registracia tu

Fórum čítajú
12 neregistrovaných čitateľov


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 1.878 sekund