[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· jozin:
Náhodne vybratá fotka-jozin-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: KUVIK PLAČLIVÝ – NOČNÝ STRÁŽCA DRUŽSTIEV
Odoslané dňa: 16. 08. 2009. kým: taki

Dravce Slovenska


S kuvikom plačlivým (Athene noctua) sa dnes najčastejšie stretneme na poľnohospodárskych dvoroch v nížinách, pahorkatinách a v kotlinách. Jarné a jesenné noci takýchto miest patria práve jeho „kuvikaniu“. Netreba sa ho obávať, neprináša smrť ako sa vraví v poverách, práve naopak, vytvorí atmosféru a je obohatením našej krajiny. Jeho význam spočíva tiež v love hlodavcov - škodcov poľnohospodárskych plodín. Z pohľadu ekológie je kuvik prirodzenou súčasťou krajiny a ak v nej chýba, niečo nie je v poriadku.


Je to malý druh sovy s rozpätím krídel do 50cm. Samček i samička sú rovnako sfarbení, sivohnedí až hnedí s guľatými škvrnami s bielym spodkom tela. Majú voskovožltý zobák a čierne pazúry.Rozšírenie
Kuvik je rozšírený v celej Európe, chýba v Írsku a v Škandinávii, ťažiskom rozšírenia sú krajiny okolo Stredozemného mora a Rumunsko. Areál ďalej pokračuje cez severnú a severovýchodnú Afriku do Ázie, severne od Himalájí, južne od Ruska až po Žlté more. Európska populácia zahŕňa asi 560 tisíc hniezdnych párov a približne od polovice minulého storočia je hodnotená ako klesajúca. Na Slovensku druh ustupuje podobne ako inde v strednej Európe. V minulosti patril kuvik medzi najbežnejšie druhy sov u nás, dnešný stav sa odhaduje asi na 800 – 1000 hniezdnych párov a populácia má mierne klesajúcu tendenciu. Najväčšiu hustotu dosahuje na Východoslovenskej nížine.


Prostredie
Pre kuvika je charakteristická otvorená poľnohospodárska krajina, nížinná alebo pahorkatinná. Súvislým lesom sa vyhýba. V minulosti osídľoval voľnú krajinu, no s ústupom pasienkárstva a zmenami v krajine (intenzifikáciou poľnohospodárstva) sa ťažiskom jeho rozšírenia stali areály poľnohospodárskych dvorov. Ako lovisko potrebuje voľnú plochu s nízkym alebo riedkym porastom, pravidelne kosené lúky, okraje ciest a podobne, kde loví pochôdzkou po zemi, prípadne s poztriežky. Tak isto potrebuje miesto pre oddych a hniezdenie. Známe sú i hniezdenia na sídliskách. Mimo Európy obýva aj púšte a polopúšte, stepné biotopy a hniezdi aj v zemných norách.


PotravaV potrave v lete prevláda veľký hmyz, v zime malé hlodavce a vtáky. Typickou potravou sú dážďovky. Kuvik loví v noci, no v období hniezdenia aj cez deň. Je bojovný a korisť prehĺta vcelku.

Hniezdenie

Pár žije v partnerstve po celý život, verný sú aj teritóriu. Prenikavým hlasom „kuvit“ si ho obhajuje najmä na začiatku jari, no aj na jeseň. Hniezdenie trvá asi dva mesiace a kuvik hniezdi raz ročne. Na 4 – 7 bielych vajciach sedí iba samička, samček ju kŕmi. O potomstvo sa starajú obaja rodičia. Hniezdi na povalách budov, pod strechami,  v rôznych dierach múrov, v dutinách stromov alebo v zemných norách. Na hniezdisku nesmie byť vyrušovaný a musí nájsť dostatok potravy.

Faktory ohrozenia

Nepriateľom kuvika sú vertikálne postavené rúry a odkvapy do ktorých kuvik spadne a už nevie vyletieť, otvorené nádrže s melasou alebo odpadovým kalom, otrávené hlodavce, doprava. No kuvik mizne z našej krajiny hlavne vďaka zániku pasienkov a lúk, starých ovocných sadov a hlavových vŕb v minulosti pestovaných ako zdroj prútia, používaniu chémie v poľnohospodárstve, zaorávaniu okrajov poľných ciest, zmenšeniu potravnej ponuky. Medzi prirodzené faktory patria tuhé zimy a predácia na hniezdach. Presné príčiny jeho úbytku však nie sú úplne známe.

Praktická pomoc
Pre stabilizáciu a ochranu druhu v Európe je dôležité podporiť výskum, ktorý by spresnil príčiny úbytku. Je potrebné zachovávať a zlepšovať štruktúru krajiny, navrátiť stromoradia do polí, nezaorávať okraje poľných ciest, vytvárať pre kuvika nové loviská s nízkym porastom. Dôležité sú bezpečné hniezdiská ktoré je možné vytvárať formou búdok umiestňovaných na starých budovách fariem.

Spracoval: Martin Dobrý
Autor fotografií: Stanislav Harvančík


 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Dravce Slovenska
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Dravce Slovenska:
MYŠIAK HÔRNY (Buteo buteo), známy neznámy Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Dravce Slovenska

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.067 sekund