[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· marcelman:
Náhodne vybratá fotka-marcelman-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


O KORMORÁNOCH ....
Odoslané dňa: 10. 03. 2011. kým: taki

SprávyOrganizované čierne šípy nám zas putujú po oblohe a rybárov obchádza hrôza. A veru nie nadarmo. Jeho priama denná spotreba je v našich končinách nameraná počas jeho výskumu na cca 0,7kg rýb /Adámek, ČR, Nemecko/. Náš posledný výsledok máme z Parazitologického ústavu v Košiciach –priemer 0,494 kg.Tu však treba poznamenať, že výsledok je z 30 jedincov, ktoré boli usmrtené počas lovu rýb. Teda výsledok je adekvátny a možno sa oprávnene domnievať, že priemerná denná spotreba sa aj u nás pohybuje na spomínanej úrovni. To však nie sú jediné škody, ktoré napácha. Vzhľadom k jeho veľkej sile zobáka poškodí ešte väčšie množstvo rýb. Je to tým, že útočí aj na veľké ryby, ktoré sa snaží uchopiť, čím ich poraní.  Následne je takáto ryba náchylná na nemoci.
To však nie je všetko. Kormorán je priam zbierkou parazitov, ako to vyplýva z výskumu.  Takým najviac viditeľným je z jeho žalúdku: Contracaeucum rudolphi, hlísta veľkosti cca 4 cm, ktorou zamoruje naše  vody. Je to tu  nový, nepôvodný parazit, ktorý sa prostredníctvom vývržkov a trusu dostáva do tráviaceho traktu rýb, kde parazituje ďalej. Akosi nik nechce vidieť ďalšie reálne nebezpečenstvo: a to prenos prenos parazitov prostredníctvom výkalov a vývržkov na iné živočíchy. Zasiahnuť môžu v okolí žijúcu  populáciu vtákov, dravcov ale i náhodne prechádzajúcich psov!
    Dospelý kormorán váži približne 3 kg, mladý  cca 2 kg, rozpätie krídel  až 140 cm. Zaujímavosťou je, že nemá mastné perie ako kačka. Preto ich vídame, ako si rozprestierajú krídla a sušia sa. Pri plávaní na hladine majú podstatnú časť  tela zanorenú tak, že sa im až prelieva voda medzi krkom a chrbtom. Ponára sa do hĺbky až 40 m, pod vodou je rýchly,  dobre sa orientuje a rybu aktívne prenasleduje. S korisťou vypláva na hladinu, kde ju požiera v kuse hlavou napred. Je pažravý, snaží sa prehltnúť aj rybu nad jeho možnosti pažeráka, čím sa výnimočne stane, že sa ňou aj zadusí. Kormorán vyráža po svitaní za potravou z nocovísk,  na ktoré sa vracia.  Nocoviská zbadáme z diaľky podľa bieleho zafarbenia stromov. Toto je dôsledok jeho agresívneho trusu, ktorý dokáže niektoré druhy stromov doslova zabiť. Za  potravou preletí každý deň aj desiatky kilometrov.  V našich končinách sa živí výhradne živými rybami, no získal som čerstvú informáciu z jazera Ontário, kde lovili liahnuce sa korytnačky cestou k vode. Ráno sa za potravou presúva v typických šípovitých kŕdľoch – véčkach - pokiaľ letí čo len niekoľko km. Je dobrý, vytrvalý letec, lieta vo výške niekoľko sto metrov, kde je v bezpečí. Treba si uvedomiť, že k nám prilieta zo severských prímorských krajín, čo dokladujú aj  krúžky na ich nohách. Pokiaľ takýto nájdete, treba to ohlásiť na najbližšej ŠOP.  Pre zaujímavosť: boli strelené kusy zo Švédska, Fínska, Estónska.
   Kŕdle, ktoré nie sú vo formácii, zvyčajne letia nižšie a čoskoro sadnú na vodu, alebo nocovisko. Dokážu loviť aj organizovane, cieľavedome. Zvyčajne loví pokope aspoň niekoľko jedincov, aby si zaistili bezpečnosť. Je veľmi ostražitý, siluetu človeka zbadá z veľkej vzdialenosti a širokým bezpečným oblúkom sa vyhne. Pokiaľ máte pri jeho odstrele stále stanovištia, po niekoľkých dňoch sa im začne vyhýbať. Lieta inou trasou, alebo si pred preletom nebezpečného miesta nastúpa do výšky. Mám dokonca podozrenie, že má fotografickú pamäť, dokáže vyhodnotiť zmenu  v prostredí a vyhýba sa jej.  Pri zlom počasí nelieta ďaleko od nocoviska, v hmle  letí nízko, kopíruje vodný tok. Za jasnejšieho počasia  si let skracuje dokonca ponad hory. Pri nízkom lete v hmle dokonca počuť ich typické „džavotanie“. Mladého kormorána rozoznáme rýchlo aj počas letu podľa bieleho brucha a hrude. Neviem, či v kŕdli je nejaká hierarchia, pretože mladé som ich videl lietať aj  v čele véčka.
   Aj túto sezónu máme povolené ich usmrcovanie. V r. 2009 na základe žiadosti  SRZ  ministerstvo životného prostredia  a ministerstvo pôdohospodárstva povolilo výnimku na ich usmrcovanie až do roku 2014 bez obmedzenia počtu kusov. Na všetkých lovných rybárskych revíroch SRZ  od 1.10. do 31.3. nasledujúceho roku. Na chovných revíroch je to celoročne. Chovy mimo SRZ si musia o výnimku požiadať MŽP. Teda už nie je vydaný zoznam dotknutých poľovníckych organizácií, ale budeme sa riadiť podľa príslušnosti k rybárskemu revíru. Treba si však overiť, či miesto lovu nie je v 5. stupni ochrany, alebo vtáčie územie. Tu termíny regulácie môžu zaregulovať – povoliť orgány ŠOP.
     Rybári budú kormorána aj plašiť. Na bežné formy plašenia kormorán reaguje zvyčajne tak, že podletí do bezpečnej vzdialenosti,  chvíľku sa rozhliada a pokračuje v love. Pri plašení naozaj hlučnou petardou sa presúva o niekoľko km ďalej. Pokiaľ je to na počiatku lovu, tak zvyčajne hore prúdom. Ak sme dôslední a ideme za ním, tak  sa vznesie do výšky a odlieta na inú lokalitu. Najviac sa osvedčuje kombinácia  brokovnica – petarda. Usmievam sa pri komentároch odstrelu kormoránov, že je to neefektívne, že počty sa citeľne neznižujú. Mne logika veci hovorí niečo iné, že taký kormorán už ryby neloví a nešíri parazitov. Len pre zaujímavosť, počítajte so mnou: 1kormorán spotrebuje denne 0,7kg rýb /poškodené  nerátam/. Máme ich tu cca od polovice októbra do polovice marca. To je  5 mesiacov krát 30 dní = 150dní. Teda: 150x0,7=105 kg rýb na jedného kormorána. A mávame ich tu plus mínus podľa počasia cca 7500-8000 /tento rok to zatiaľ vyzerá na cca 7500ks,  početnosť kolíše vzhľadom na ráz počasia na severe Európy. Ale to sa môže rýchlo zmeniť./.  Ani nejdem zverejňovať výsledok násobenia. Nech je ako je, sú to strašné cifry. Svedčia aj o tom, aký rybársky raj tu máme. Cvične  si to preveďme na peniaze.... Ak naozaj razantne nezasiahneme, budeme len spomínať, že tu boli ryby. Darmo si budeme dvíhať členské, zarybňovať od nevidím do nevidím, katastrofu neodvrátime. V niektorých, a nielen prímorských krajinách  už to tak začína byť. Takéto rátanie je však trochu scestné, pretože chýbajúce ryby v ekosystéme nedokážeme nahradiť ani druhovo, ani vekovú štruktúru.
       Ako kormorány -zjednodušene - loviť /správny výraz je usmrcovať/?  Dôležitým faktorom je maskovanie sa. Čím lepšie to dokážeme, tým bližšie k nám príde. Keď je sneh, tak jednoznačne byť v bielom. Nestrieľať na väčšie vzdialenosti, pretože nasledujúcemu kolegovi ich len pridvihneme a výsledok rany je nulový. Je tvrdý na ranu, pri zásahu na telo dokáže letieť ďalej, pokiaľ sa nevyfarbí a padá zhasnutý. Ak je krídlovaný, snaží sa za každú cenu dostať na vodu už počas letu, alebo to jednoducho to zbalí a vrhá sa strmhlav do vody. Na vode sa dostreľuje horšie, telo má prakticky zanorené vo vode. Zložené krídla sú nepreniknuteľným pancierom. Navyše sa neuveriteľne rýchlo dokáže pri výstrele ponoriť, až máte dojem, že skôr, než doletia broky. Pokiaľ je reálna možnosť, treba ho dostať z vody von psom, alebo sa nám osvedčila spolupráca so šikovným rybárom, ktorý ho zachytil väčším blyskáčom a pritiahol. Použitie psa za určitých okolností však môže byť pre neho životu nebezpečné. Pes, pokiaľ drží korisť, nerád ju púšťa a v prúdiacej vode mu to môže byť osudné. Nezabúdajme, že nesie niekedy aj cez tri kilá, na čo nie je naučený a je to značná záťaž a odpor pri plávaní. Taktiež pri namrznutých pobrežných ľadoch  sa nemusí cez ne dostať. A to nevravím o konároch a vývratoch schovaných pod vodou. Zo skúsenosti viem, že počet úlovkov, ktoré mi napriek snahe odišli dolu vodou bol oveľa vyšší ako dohľadaných. Poľovníka to mrzí, no ťažko nájsť spôsob, ako tomu zamedziť.

        Kormoránom sa poľovníci  venujú zatiaľ lokálne, čo je na škodu. Je to príležitosť napríklad aj na netradičnú spoločnú vychádzku, ktorá obohatí o nové zážitky a skúsenosti. Takto to spravili aj v PZ Magura z Turčianskych Kľačian. Po požiadaní o spoluprácu rybárskou organizáciou neváhali a vyšli niekoľkokrát spoločne k vode. Nasledovania hodný je aj prístup a aktivita členov SRZ z Vrútok pri plašení kormoránov. Viem aj o dobrej spolupráci a výsledkoch na Liptovskej Mare , VN Žilina...  zaujímavé sú aj pozvania záujemcov o tento druh ,,poľovačky,,. U nás sa stretávame už pravidelne, priatelia prichádzajú  prakticky z celej republiky.
       Kedy sa vybrať v vode: pri rozvidnení treba byť pri vode a čakať. Niekedy prilietajú s brieždením, častejšie neskôr, no ťažko to predvídať. Dobré je rozostaviť sa viacerí popri brehu s dostatočným odstupom. Po prvom nápore sa ešte objavia ďalšie, no už menšie kŕdle alebo po niekoľkých kusoch.  Návrat začína už po niekoľkých hodinách, niektoré letia vo výške,  iné ešte cestou späť lovia. Aj vtedy môžeme byť úspešní. Efektívna býva aj vychádzka cca 2 hodiny pred zotmením.
     Ulovené kusy odovzdávame poverenému členovi SRZ aj s vyplneným formulárom. Nezabúdajme uviesť aj nedohľadané kusy, pretože sa môžu neskôr nájsť niekým iným. Je to opatrenie na vlastnú ochranu.  Stáva sa, že vidíte zásah a napriek tomu letí ďalej bez zjavných známok postrelenia. Môže padnúť po niekoľko sto metrov, alebo kilometroch ďalej. Údaje sú dôležité aj pre evidenciu, pretože je to celoročne chránený živočích. A hlavne, nezabúdajme na bezpečnosť! V okolí vody bývajú komunikácie, pohybujú sa ľudia.
    Na záver chcem vyvrátiť jednu fámu, že kormorán je nejedlý... používame len  prsíčka,  dáme ich  olejového pácu na jeden deň. Koreniny každý podľa chuti, ja preferujem zázvor. Potom pokrájame na kocky a pripravíme ako minútku. Samotné mäso je naozaj tmavé, jemnej konzistencie, ťažko ho k niečomu prirovnať, už vôbec nie k hydine. Chutí naozaj výborne a u nás je sem tam ochutnávka odmenou pre strelcov po úspešnom love.


Jaromír Pavlorek, Vrútky

 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Správy
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Správy:
POĽOVNÍKA ZNÁSILNILI NA POSEDE Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Správy

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.074 sekund