[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· ErikNZ:
Náhodne vybratá fotka-ErikNZ-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: PRILIETA NAJVÄČŠÍ I NAJMENŠÍ
Odoslané dňa: 05. 02. 2012. kým: taki

Správy RPS

Ornitológovia si ani v zimnom období neoddýchnu. Sťahovavé druhy vtáctva, ktoré naše územie na jeseň opustili, nahradili zimní hostia zo severu a severovýchodu Európy. Asi najnápadnejšie sú tisícové kŕdle havranov a kaviek, ktoré mnohí ľudia mylne označujú za „vrany“. Na nezamŕzajúcich vodných tokoch sa objavujú severské druhy kačíc, husí a iných vodných vtákov. No v ornitologických zápisníkoch sa týchto chladných mesiacoch objavujú i nové druhy dravcov a sov.

Z dravcov, ktoré v zimnom období na územie Slovenska prilietajú, je najväčší orliak morský. Tento mohutný dravec dosahuje v rozpätí krídel viac ako 230 cm. V posledných desaťročiach jeho početnosť v Európe stúpa, no u nás stále patrí medzi najvzácnejšie druhy. V zimnom období sa s ním môžeme pri riekach a vodných plochách stretnúť častejšie, pretože u nás zimuje časť populácie zo severu Európy. Z rovnakých oblastí na Slovensko prilieta v zimnom období i najmenší európsky dravec – sokol kobec. Je veľmi rýchlym a obratným lovcom, chytá takmer výlučne drobné spevavce. Rozpätie krídel má v porovnaní s orliakom morským skutočne malé – len okolo 60 cm. Ešte výraznejší je rozdiel vo váhe. Kým orliak morský môže vážiť až 8 kilogramov, maximálna hmotnosť sokola kobca je len 220 gramov. 
Osobitnú pozornosť ornitológovia venujú v zimných mesiacoch hromadným nocoviskám kaní sivých. I tento druh je u nás len zimným hosťom. Cez deň kane lovia na poliach hraboše poľné, no každý večer sa za súmraku zlietavajú zo širokého okolia na jedno miesto a spoločne nocujú v porastoch ostríc, či v ruderálnej vegetácií. Práve tieto miesta ornitológovia vyhľadávajú a kane na nich pravidelne sčítavajú.
„Tento rok bolo sme zatiaľ najviac kaní sivých zaznamenali na Záhorí, v katastri obce Moravský Ján. Pri decembrovom sčítaní sme tu pozorovali takmer 30 jedincov, v januári ich počet klesol na pätnásť. Kane sem prilákalo najmä množstvo hrabošov poľných a i početné kŕdle zimujúcich spevavcov“ približuje Michal Noga, z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. „Okrem pravidelného sčítania dbáme hlavne o to, aby tieto vzácne dravce neboli rušené a nestali sa obeťou nezmyselného a nezákonného prenasledovania.“ dodáva.
Monitoring a ochrana nocovísk dravcov je súčasťou projektu „Ochrana dravcov, sov a bocianov na Záhorí a v Dolnom Rakúsku“, ktorý na západnom Slovensku realizuje Ochrana dravcov na Slovensku v rámci programu slovensko-rakúskej cezhraničnej spolupráce.

Kontakt:
Mgr. Michal Noga, noga@dravce.sk, 0911 339 193

 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Správy RPS
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Správy RPS:
LEGÁLNA POĽOVAČKA NELEGÁLNYM PRIEBEHOM Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Správy RPSAll logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.067 sekund