[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· jozin:
Náhodne vybratá fotka-jozin-

Naposledy nahrali:
· jomarko
· ollab
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: DRAVCE, SOVY, VOLAVKY STÁLE ČASTEJŠÍM TERČOM STRELCOV !
Odoslané dňa: 05. 02. 2012. kým: taki

Správy RPS
DRAVCE, SOVY, VOLAVKY STÁLE ČASTEJŠÍM TERČOM STRELCOV !

V posledných rokoch zaznamenávajú ornitológovia stále viac útokov na často aj najvzácnejšie chránené druhy vtákov. Nezákonný odstrel a trávenie postihujú orly, myšiaky, haje, volavky stále častejšie. V niektorých oblastiach na západnom Slovensku začína byť situácia vážna, pri zimnom sčítaní dravcov sme tento rok pozorovali podstatne menej vzácnych druhov ako v predchádzajúcich rokoch. Prevažná väčšina dravcov ale i volaviek sú dôležitou súčasťou rovnováhy ekosystémov a sú významnými regulátormi početnosti hlodavcov. Volavky, napriek tomu, že sú viazané na vodné prostredie, celú jeseň a zimu lovia na poliach hraboše poľné. Žiaľ napriek vedeckým dôkazom sú niektoré druhy vtákov prenasledované a nezmyselne obviňované z nedostatku malej poľovnej zveri. Domnievam sa, že pre záujmy  zvyšovania počtov bežných druhov zveri dochádza k nezmyselnej likvidácii aj najvzácnejších chránených druhov“ povedal predseda RPS Jozef Chavko

Minulý  týždeň vo štvrtok (26.1.2012) Slovenská inšpekcia životného prostredia v súčinnosti s odd. environmentálnej kriminality úradu kriminálnej polície PPZ, zabavila výra skalného, ktorého nelegálne choval poľovník v obci Dojč (pri Senici).

Výra údajne postrelili pri poľovačke ešte pre Vianocami, projektil mu prestrelil krídlo, a výr skončil v klietke. Zabavený výr bol okamžite prevezený do rehabilitačného zariadenia ZOO Bratislava, kde mu bola poskytnutá odborná pomoc. V dôsledku neodborného chovu bez veterinárneho vyšetrenia však zlomenina krídla nezrástla dobre a tak je výr doživotne odsúdený na chov v zajatí.
Prípad postrieľania bielej volavky nahlásil polícii správca rybníka pri Perneku. V nedeľu (29.1.2012) okolo 9 hodiny z tmavého džípu neznáma osoba vystrelila na volavku a ťažko ju zranila. Volavka po prevezení do rehabilitačného zariadenia ZOO Bratislava na následky zranení uhynula. Prípad vyšetruje obvodné oddelenie polície v Rohožníku.
Rovnako v nedeľu (29.1.2012)  nahlásil člen našej organizácii RPS, M. Filipek, nález uhynutej volavky popolavej pri obci Bohunice (Ilava). Volavka mala nohy prestrelené brokovými projektilmi. „Ešte ráno som ju na poli videl živú a teraz je mŕtva“ povedal pán Filipek a dodáva, „nie je to môj prvý nález, z toho čo sa skutočne postrieľa sa nájde iba malý zlomok“.V uvedených prípadoch bol porušený Zákon o ochrane prírody a krajiny č. 543/2002 Z.z., ale v súvislosti s neoprávneným použitím zbrane boli porušené aj niektoré ustanovenia zákona č. 190/2003 o strelných zbraniach a strelive.
 
Kontakt:  Jozef Chavko, chavko@dravce.sk, 0903 768 394
 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Správy RPS
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Správy RPS:
LEGÁLNA POĽOVAČKA NELEGÁLNYM PRIEBEHOM Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Správy RPS

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.067 sekund