[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· Baikal:
Náhodne vybratá fotka-Baikal-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: Havranie hniezda pomôžu aj sokolom
Odoslané dňa: 31. 03. 2013. kým: taki

Ochrana dravcov na SlovenskuNapriek chladnému počasiu, ktoré viacerým druhom vtákov komplikuje a odďaľuje hniezdenie, havrany v týchto dňoch dokončujú posledné úpravy svojich hniezd. Prostredníctvom poskytnutia hniezdneho materiálu, v podobe odrezkov ovocných stromov a viniča, chcú ornitológovia zlepšiť kvalitu havraních hniezd a zvýšiť ich počet. To by malo v konečnom dôsledku pomôcť aj jednému z najvzácnejších druhov dravcov na našom území – sokolovi červenonohému. Od začiatku roka realizujú ochranári projekt na záchranu tohto kriticky ohrozeného sokola.

Havranie kolónie boli ešte prednedávnom bežnou súčasťou poľnohospodárskej krajiny. Ide o zoskupenie desiatok hniezd havranov – vtákov, ktorých význam v prírode je nezastupiteľný. Práve ich hniezda totiž v minulosti využíval na hniezdenie aj sokol červenonohý – druh, ktorý je v súčasnosti na našom území ohrozený vyhynutím. „V pôvodných havraních kolóniach vždy zostávali voľné hniezda do ktorých sa nasťahovali sokoly červenonohé a spoločne odháňali predátorov. Zánikom poľných kolónii havranov sa prestalo dariť aj sokolom červenonohým, prišli nielen o ochranu ale aj stratili vhodné hniezdiska.“ – hovorí Jozef Chavko z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).V dôsledku intenzívneho prenasledovania – priameho usmrcovania a likvidácie hniezd, došlo k zániku mnohých havraních kolónií vo voľnej krajine a v mnohých prípadoch k presídleniu havranov do miest, alebo na ich okraj. Zároveň s ústupom havranoc bolo možné pozorovať aj značný pokles populácie sokola červenonohého, až na súčasnú kritickú úroveň 2 – 3 párov, čo bol jeden z dôkazov úzkeho vzťahu medzi týmito dvoma druhmi.“ – informuje Lucia Deutschová z RPS.Odhaduje sa, že ešte v rozpätí rokov 1995 - 2000 hniezdilo na našom území až 60 – 80 párov sokola červenonohého. Predovšetkým v dôsledku zániku havraních kolónií, ako aj z dôvodu intenzifikácie a chemizácie poľnohospodárstva, sa dnes slovenská populácia tohto sokola ocitla na pokraji existencie.
V spolupráci so Štátnou ochranou prírody a maďarskými kolegami realizujeme od začiatku roka projekt v rámci programu LIFE, ktorý podporila aj Európska komisia. Jeho cieľom je predovšetkým zabrániť úplnému vymiznutiu sokola červenonohého ako hniezdiaceho druhu z nášho územia. V Maďarsku hniezdi vôbec najväčšia populácia v Európe. Tamojší odborníci majú bohaté skúsenosti s realizáciou aktivít na ochranu tohto sympatického sokola, ktorého pomenovanie vychádza z červeného zafarbenia operenia hornej časti nôh samčeka.“ – dodáva Deutschová a pokračuje:„Vzhľadom na význam havranov, ako staviteľov hniezd, chceme prostredníctvom prinesenia vhodného materiálu, ako sú odrezky ovocných stromov či viniča, dosiahnuť zlepšenie kvality hniezd a zvýšenie ich počtu. Vybrali sme si dve z mála kolónií, ktoré nie sú priamo v intraviláne, ale na okraji obce, resp. vo voľnej krajine. Na základe skúseností z Rumunska aj Maďarska totiž vieme, že nedostatok, resp. nedostupnosť vhodného prírodného materiálu na stavbu hniezd môže byť dôvodom, prečo napríklad slabšie a menej skúsené jedince nedokážu hniezdny materiál získať a následne ani postaviť hniezdo. Veríme, že vyššia hniezdna ponuka a ďalšie aktivity projektu, pomôžu zvýšiť šance na návrat sokola červenonohého na naše územie.“ 


Ďalšie informácie: Lucia Deutschová, 0911219520, deutschova@dravce.sk

 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Ochrana dravcov na Slovensku
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Ochrana dravcov na Slovensku:
POZNÁVAME NAŠE DRAVCE: OROL KRÁĽOVSKÝ Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Ochrana dravcov na Slovensku

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.119 sekund