[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· jozefzako:
Náhodne vybratá fotka-jozefzako-Čistenie krmelcov

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: Polícia v Maďarsku zatkla dvoch poľovníkov, viní ich zo smrti vzácnych dravcov
Odoslané dňa: 09. 03. 2014. kým: taki

Správy RPS


Pred niekoľkými dňami zatkla maďarská polícia dvoch poľovníkov, ktorí sú obvinení zo zodpovednosti za otravu kane močiarnej a orla kráľovského, ako aj ďalších deliktov. Otravy vzácnych druhov vtáctva na území krajiny nadobúdajú hrozivé rozmery už niekoľko rokov. Vďaka novému projektu, v rámci ktorého bol špeciálne vycvičený pes na vyhľadávanie uhynutých živočíchov a jedov, sa podarilo odhaliť už niekoľko prípadov nelegálnej činnosti.


Maďarským odborníkom sa podarilo zozbierať dostatok dôkazov na usvedčenie páchateľov, ktorí sú nie len členmi miestneho poľovníckeho združenia, ale dokonca sú v združení na plní úväzok zamestnaní. Oboch mužov polícia zatkla a čakajú na súd. Maďarskí odborníci realizujú projekt, zameraný predovšetkým na ochranu orla kráľovského pred nelegálnou činnosťou. Nemecký ovčiak menom Falco bol špeciálne vycvičený na to, aby v teréne vyhľadal uhynutého živočícha a toxické látky. Najčastejšie používanou látkou na usmrcovanie živočíchov je karbofurán. Pes musí byť pri nájdení otráveného živočícha veľmi opatrný, pretože v prípade konzumácie len malej časti by mohol okamžite uhynúť, karbofurán je totiž vysoko toxický jed, ktorý už pri malej koncentrácii zabíja svoju obeť okamžite. „Dôvodom nezákonného usmrcovania dravcov je nenávisť určitej skupiny obyvateľstva voči nim, plynúca z mylnej a hlúpej domnienky, že dravce sú zodpovedné za znižovanie populácie lovnej zveri. Prípady takzvanej vtáčej kriminality, keď sa obeťou trestného činu stávajú vtáky rôznych druhov, evidujeme aj na Slovensku. Travičstvo je jedným z najrozšírenejších spôsobov nelegálneho usmrcovania vtáctva, najmä v nížinných oblastiach. Spolupracujeme s maďarskými kolegami a veríme, že aj vďaka úspešnému vyšetrovaniu sa podarí túto vážnu hrozbu pre celkovú biodiverzitu v krajine eliminovať.“ - hovorí Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) a dodáva: „Obeťou otráv sa stávajú predovšetkým zdochlinožravé druhy, kam patrí aj orol kráľovský. Na území Slovenska sme za posledných 11 rokov zaznamenali 10 prípadov úhynu orla kráľovského v dôsledku otravy karbofuránom. Okrem toho bolo 6 jedincov zastrelených a v dvoch prípadoch evidujeme vykradnutie hniezda. Najviac prípadov pochádza zo západného Slovenska, kde je situácia naozaj vážna, keďže nelegálna činnosť vytláča orly z nížiny a je príčinou stagnácie populácie.“ – uzatvára Deutschová. Jedinečné psa Falca sme mali možnosť vidieť priamo pri práci aj na Slovensku, keď svoje schopnosti predviedol v rámci medzinárodnej konferencie na ochranu orla kráľovského, ktorú organizácia Ochrana dravcov na Slovensku organizovala v októbri 2013 v Bratislave. Na Slovensku sa prevencia, odhaľovanie a riešenie prípadov nelegálnej činnosti realizuje aj vďaka projektu Ochrana a výskum vtáctva bez hraníc HUSK/1101/2.2.1./0336, podporeného v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika - Slovenská republika 2007 – 2013.

 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Správy RPS
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Správy RPS:
LEGÁLNA POĽOVAČKA NELEGÁLNYM PRIEBEHOM Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Správy RPSAll logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.070 sekund