[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· matozcause:
Náhodne vybratá fotka-matozcause-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Správy: NÁVRAT PO 40 ROKOCH! NAJVZÁCNEJŠÍ SOKOL JE SPÄŤ.
Odoslané dňa: 14. 06. 2014. kým: taki

Ochrana dravcov na Slovensku

Neuveriteľné. Neďaleko Trnavy sa po 40 rokoch podarilo dohľadať hniezdo sokola červenonohého, ktorý je na Slovensku ohrozený vyhnutím. Ide len o tretí známy pár tohto druhu v celej krajine. Všetky tri páry členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) pravidelne kontrolujú a strážia. Posledné známe hniezdenie z oblasti Trnavy pochádza zo 70-tych rokov 20. storočia.


Náš spolupracovník, pôsobiaci v danej oblasti, nám nahlásil výskyt páru a následne pozoroval len samca. Bez otáľania sme sa vybrali lokalitu skontrolovať. Po dvoch dňoch sa nám podarilo v opustenom hniezde straky nájsť krásny párik tohto vzácneho klenotu slovenskej prírody. So zatajeným dychom som sledoval, ako samček nosí potravu samičke, ktorá podľa správania len pred niekoľkými dňami nasadla na znášku. Populáciu sokola červenonohého na Slovensku sledujem už vyše 30 rokov. Pamätám si, ako pred dvadsiatimi rokmi bolo možné u nás sledovať hniezdenie aj vyše 60 párov. Postupne sa však druh z našej krajiny vytratil, predovšetkým z dôvodu intenzívneho poľnohospodárstva, s ktorým sú spojené výrazné zmeny biotopov a celková strata biodiverzity v krajine a tým aj znižovanie potravnej ponuky pre sokola. Vidieť tieto nádherné vtáky na tejto novej lokalite, bolo niečo neopísateľné.“ – hovorí Jozef Chavko z RPS, ktorý hniezdo sokolov našiel.Roman Slobodník, odborný koordinátor projektu na záchranu druhu za RPS, ktorý organizácia od roku 2012 realizuje spolu s maďarskými kolegami, s podporou Európskej komisie, v rámci programu LIFE+, dodáva: „Dozvedeli sme sa, že v rovnakej oblasti miestni poľnohospodári vedeli o hniezdení sokola červenonohého a o tom, že sokol vyviedol mláďatá. Bolo to okolo roku 1970. Spoľahlivo sokola rozoznávali od ostatných druhov podľa špecifického sfarbenia a správania. Dokonca ho pre šedé sfarbenie samca nazývali aj dymový sokol.“V Maďarsku vďaka projektom ochrany dosiahla populácia 1200 – 1300 párov a má rastúci trend. Dúfame preto, že aj vďaka projektovým aktivitám, teda predovšetkým zlepšeniu hniezdnych a potravných podmienok, sa k nám sokol vráti, pričom našu populáciu by mohli dotovať práve maďarské páry. Spomedzi troch našich známych párov sokola červenonohého hniezdia dva páry v stračom hniezde. Sokoly si vlastné hniezda nestavajú, sú preto odkázané na hniezda iných druhov, alebo búdky, ktoré pre ne inštalujeme. Tento fakt je nesmierne dôležitý pri snahách o ochranu druhov ako havran, straka, či vrana, ktorých význam pre sokola je nezastupiteľný. Vymiznutie havraních kolónií z krajiny a neustále prenasledovanie strák, má totiž za následok výrazné znižovanie počtu prirodzených hniezd v krajine, čo tiež nepochybne prispelo k vymiznutiu druhu z nášho územia. S trochou zveličenia by sme mohli povedať, že nález páru sokola červenonohého v okolí Trnavy má pre nás podobný význam, ako objavenie Higgsovho bozónu pre fyzikov.“ uzatvára Lucia Deutschová z RPS – koordinátor projektu za Slovensko.

Viac o projekte LIFE11 NAT/HU/000926 Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline sa dozviete na web stráne www.falcoproject.eu.

 

-    KONIEC –

Ďalšie informácie:
Jozef Chavko, 0903 768 394
Lucia Deutschová, 0911 219 520
Roman Slobodník 0907 026 107
 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Ochrana dravcov na Slovensku
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Ochrana dravcov na Slovensku:
POZNÁVAME NAŠE DRAVCE: OROL KRÁĽOVSKÝ Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Ochrana dravcov na Slovensku

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.066 sekund