[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· pistik:
Náhodne vybratá fotka-pistik-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: Orly kráľovské už aj na Slovensku monitorujú družice
Odoslané dňa: 27. 07. 2005. kým: taki

Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy
 
 
 
 
 
 
 
 
Orol kráľovský  je v Európe jedným z najohrozenejších druhov dravcov. Tento majestátny dravčí kráľ hniezdi v strednej Európe už len v Maďarsku v počte 80 párov a na Slovensku 40 párov.  


 
 
V záujme zachovania tejto vzácnej populácie a vytvorenia nástrojov na ich ochranu podporila Komisia Európskej únie dva prepojené projekty „Ochrana orla kráľovského v Karpatoch“, ktoré sa od roku 2003 paralelne realizujú odborníkmi z Maďarska a Slovenska.         
    
   
   
 
Na Slovensku tento projekt realizuje Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v spolupráci s partnermi Štátnou ochranou prírody SR (ŠOP SR) a Západoslovenskou energetikou a.s.. Okrem mnohých aktivít projektu zameraných na ochranu biotopov, potravných teritórií, potravných zdrojov a propagáciu sa v tomto roku na Slovensku po prvý raz v histórii využili na ochranu živočíchov aj satelitné vysielačky. Ide o malé prenosné zariadenie napájané batériou, ktoré je vybavené aj vysielačom GPS súradníc. Vysielačka sa špeciálnymi teflonovými pásmi pripevní na chrbát orla, odkiaľ v intervaloch vysiela signály o svojej polohe. Signály prijímajú satelitné družice obiehajúce našu planétu, z ktorých sa potom prostredníctvom internetu dostávajú k riešitelom projektu. Zlokalizované súradnice sa vyhodnotia prostredníctvom počítačoveho softweru GIS (Geografický informačný systém) a na ich základe možno vyhodnotiť trasy pohybu mladých orlov po opustení hniezda.

Práve obdobie po vyletení mláďat z hniezda je pre orly najkritickejším obdobím, kedy uhynie najviac jedincov. Zároveň je toto obdobie najmenej známou a preskúmanou časťou života orlov. Bez získania informácii o pohybe mladých orlov nie je možné vytvoriť nástroje na ich ochranu a stabilizovať klesajúcu populáciu v Európe. Doterajšie skúsenosti v nedostatočnej miere preukázali, že orly najčastejšie hynú na konštrukciách  22 kV elektrických vedení a sú decimované nezákonným odstrelom. To je však len časť smutných príbehov ohrozujúcich tieto vzácne vtáky a z toto dôvodu bolo zo 40 hniezd na Slovensku vybraných 5 hniezd, na ktorých mláďatá boli vybavené satelitnou vysielačkou. Navyše vysielačky sú špeciálne upravené tak, že po dvoch rokoch po skončení životnosti batérie sa upevňovacie popruhy uvoľnia a vysielačka z chrbta orla odpadne.
 

 

 

Každé orlie mláďa vybavené vysielačkou dostalo aj meno po členovi RPS, ktorý zabezpečoval kontrolu a ochranu ich hniezda a na širokých orlích krídlach sa teda budú vznášať Gabi, Michal, Stefani, Monika a Jozef.
Pracovný tím Ochrany dravcov na Slovensku čaká ešte veľa práce s vyhodnotením pohybu mladých orlov túlajúcich sa po Európe. Nepochybne však pôjde o zaujímavé údaje a cenné informácie, o ktorých budeme informovať verejnosť v médiách.


Ďalšie informácie, prípadne viac fotodokumentácie:
 
 
 


Jozef Chavko, Ochrana dravcov na Slovensku,
0903 768394, 02 64283984, dravce@dravce.sk
 
Foto a text - Jozef Chavko
 
 
 


 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy:
Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.127 sekund