[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· sibo:
Náhodne vybratá fotka-sibo-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Trenciansky kraj: Zazverovanie mufloňou zverou v lokalite M-3 Kočovce s cieľom občerstvenia krvi
Odoslané dňa: 21. 03. 2006. kým: taki

Slovenský poľovnícky zväz
 
 
 
 
 
Na zasadnutí Rady RgO SPZ Trenčín 24. júna 2004 bola v súlade s plánom rozvoja poľovníctva v regióne okresov Trenčín a Nové Mesto nad Váhom schválená úloha vypracovania návrhu na zazverenie raticovou zverou s cieľom občerstvovania krvi. Poľovnícka komisia a komisia pre rozvoj poľovníctva RgO Trenčín sa následne touto úlohou začali zaoberať. 


 
Na základe analýzy lovu a stavu kvality tejto zveri, ktorú predložil predseda komisie pre rozvoj poľovníctva RgO SPZ v Trenčíne pán Daniel Matečný sa ako najnaliehavejšia javila nutnosť občerstvenia krvi u muflonej zveri v lokalite M-4 Nové Mesto nad Váhom, ale predovšetkým v lokalite M-3 Kočovce, kde v poslednom období dochádzalo k znižovaniu kvality tejto zveri. Rada RgO SPZ rozhodla, že na zakúpenie kvalitnej zveri RgO prispeje finančnou čiastkou v celkovej sume 50 percent nákladov.
Po schválení tejto zazverovacej akcie sa následne uskutočnilo viacero stretnutí predstaviteľov poľovných revírov z lokalít M-3 a M-4. Na stretnutí 22. 9. 2005 v Novej Vsi nad Váhom bolo rozhodnuté, že prioritne bude uskutočnené vypustenie zakúpených jedincov v lokalite M-3 Kočovce, pričom v lokalite M-4 Nové Mesto nad Váhom bude nutné v najbližšom období znížiť nadnormovaný stav geneticky dosť slabej populácie.
 
 
Zver naložená v prepravných bedniach (prvý zľava Daniel Matečný, v strede s briadkou Rajmund Rapajč – tajomník RgO SPZ TN) 
Po preskúmaní viacerých možností na dodávku chovného „materiálu“ bolo rozhodnuté, že kvalitná muflonia zver bude dodaná zo zvernice v Pruskom, ktorej majiteľom je Ing. Gibl. Muflonia zver v tejto zvernici pochádza predovšetkým zo známeho židlochovického chovu a dosahuje mimoriadne kvalitatívne parametre. Vysoko selektívnym spôsobom chovu a lovu sa tu dosiahla bodová hodnota 4 ročných muflónov vysoko nad 200 bodov.

Na poslednom stretnutí zástupcov revírov lokality M-3 Kočovce boli spresnené podmienky nákupu, dovozu, vypustenia a následnej starostlivosti o vypustenú zver.  Nečakaným prekvapením bolo odstúpenie revíru štátnych lesov v Hôrke nad Váhom, ktoré odstrel v tomto revíri prenajímajú. Že by tu nájomca a ani prenajímateľ nemali záujem na skvalitnení stavov zveri v revíri?
 
Zver naložená v prepravných bedniach 
Z dôvodu krajne nepriaznivých poveternostných podmienok – predovšetkým veľké množstvo snehu - bolo samotné vypustenie viackrát preložené, no 28. februára 2006 bolo v jednotlivých revíroch M-3 Kočovce vypustených 10 muflónic, 5 muflónčat a 4 muflóny. Cena jedného muflóna bola 10 tisíc, muflónice 7 tisíc a muflónčaťa 4500 Skk. Zver priviezol osobne Ing. Gibl, pričom poskytol pri vypúšťaní množstvo cenných rád a skúseností.
 
 
 
Zver bola vypustená bez zranení nasledovne:

PZ Kálnica  - 1 muflón, 2 muflónice, 1 muflónča,
ZVPP Kálnica - 2 muflónice, 1 muflónča,
PS Nová Ves nad Váhom - 1 muflón, 2 muflónice, 1 muflónča,
PZ Siroň Hrádok - 1 muflón, 2 muflónice, 1 muflónča,
PS Tematín Lúka nad Váhom - 1 muflón, 2 muflónice, 1 muflónča.
 
 
  
Na mieste vypustenia - Lúka nad Váhom, (zľava Daniel Matečný, Rajmund Rapajč, Ing. Gibl)   
Prevoz do revíru 
 
V týchto revíroch bolo všetko na prijatie „nových obyvateľov“ svedomito pripravené – seno, lucerna, soľ, jadrové krmivo. Členovia týchto revírov boli poučení o potrebe starostlivosti, zabezpečenia kľudu, ale predovšetkým o zákaze odstrelu v nasledujúcej dobe lovu (títo jedinci boli označení reflexnými náušnicami). Tesne pred odoslaním tohto článku sme zaznamenali smutnú správu – bola nájdená strhnutá jedna muflónica – pravdepodobne sa stala korisťou rysov, ktorí sa v poslednom  období udomácnili aj v našej oblasti pohoria Považského Inovca. V súčasnosti všetci dúfame, že táto akcia bude úspešná a časom prinesie svoje očakávané výsledky. V trende skvalitňovania stavov zveri v našom regióne chceme pokračovať aj naďalej, najbližšou úlohou pre nás je podobná akcia v lokalite M-4.
 
            Daniel Matečný
                                   Mgr. Ján Kucharovič
 
 
 
Fotky - autor
 
 


 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Slovenský poľovnícky zväz
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Slovenský poľovnícky zväz:
Zmena skúšobných otázok pre skúšky z poľovníctva Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Polovnícke združeniaSlovenský poľovnícky zväz

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.075 sekund