[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· ranto:
Náhodne vybratá fotka-ranto-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: Nález postreleného sokola rároha v okrese Dunajská Streda.
Odoslané dňa: 30. 01. 2005. kým: taki

Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy


Dňa 8.11.2004 pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, so sídlom v Dunajskej Strede  (Lengyel J., Vincze I.) prevzali zraneného sokola rároha (Falco cherrug), v obci Orechová Potôň (okr. Dunajská Streda). Zranený sokol bol identifikovaný pri prevzatí ako dospelý (adultný) samec sokola rároha (Falco cherrug). Sokol bol nájdený na zemi v jednej záhrade, a to v obci Michal na Ostrove (okr. DS), dňa 5.11.2004, približne okolo 16,00 nemenovaným pánom.
Sokol nevedel lietať. Mal na nohe ornitologický hliníkový krúžok: N. Muzeum Slovakia, D 535. Sokol bol okrúžkovaný J. Chavkom 10.5.2002 v JZ časti Žitného ostrova na nemenovanej lokalite.


Sokol bol 8.11. ihneď  po vyhotovení fotodokumentácie prevezený do Dunajskej Stredy, na veterinárne vyšetrenie. MVDr. J. Rózsa a MVDr. Horinková sokola prezreli, zistili, že v hornej časti pravého krídla mal staršie (nekrvácajúce) zranenie. Brokovým projektilom došlo k roztriešteniu kosti lakťovej – ulna ( RTG snímok zo dňa 8.11.04). Na vyhotovenom RTG snímku je badateľné, že 1 brokový projektil uviazol v ľavej nohe, nepatrné zvyšky ďalšieho brokového projektilu sú badateľné v roztrieštenej zlomenine na pravom krídle (vyššie uvedená lakťová kosť). Broky nezasiahli životne dôležité orgány. Strelné zranenie je staršie, vzniklo pravdepodobne 1 až niekoľko dní tesne pred  5.11.2004. Veterinárne osvedčenie (č.91104/1) zo dňa 9.11.2004 potvrdzuje , že zranenie sokola bolo zapríčinené brokovou zbraňou. Brok v ľavej nohe je podľa vyjadrení 2 nemenovaných členov SPZ priemeru 3 mm a na sokola sa strieľalo z väčšej vzdialenosti.Momentálne prípad postrelenia chráneného druhu – sokola rároha, prešetruje policajné oddelenie so sídlom v Dunajskej Strede.
Jeho finančné hodnotenie je stanovené podľa vyhlášky 24/2003  na 100.000.- Sk. Pokiaľ by sa vypátral páchateľ, danú sumu je povinný uhradiť na vlastné náklady.

Podľa poľovníckej legislatívy sokol rároh nie je zaradený medzi poľovnú zver, teda nieje dovolený žiaden jeho odstrel.

Prirodzenou potravou sokola rároha sú predovšetkým malé a stredne veľké druhy cicavcov, ako napr. syseľ pasienkový (Citellus citellus), chrček poľný (Cricetus cricetus), z malých druhov cicavcov je to hraboš poľný (Microtus arvalis) a myš stepná (Mus spicillegus). Ďalej loví občasne malé až stredne veľké druhy vtákov, predovšetkým drobné poľné spevavce a zo stredne veľkých druhov napr. zdivočené holuby domáce (napr. v periferných mestských častiach Bratislavy).
Z hľadiska poľovníckych záujmov preto nieje žiaden dôvod, aby sokol rároh bol cieľom pre radových poľovníkov. Sokol rároh neloví poľovné druhy zveri, ako je zajac poľný (Lepus europaeus) alebo bažant poľovný (Phasianus colchicus). Rozbory zvyškov potravy na hniezdach tomu i skutočne nasvedčujú, čo dokazuje pravidelný monitoring zvyškov potravy, ktorý realizuje expert na dravé vtáky v rámci Štátnej ochrany prírody – pán Jozef Chavko.
Sokol rároh naopak je významným pomocníkom poľnohospodárov, likviduje poľnohospodárske škodce, ako je hraboš a chrček a je i pomocníkom veterinárov – likviduje zdivočené domáce holuby, ktoré sú častými prenášačmi vtáčich chorôb.
Preto si zasluhuje našu plnú ochranu a naozaj nieje dôvod po takomto operencovi strieľať z brokovníc....Ide predsa o jednoho z najohrozenejších druhov dravcov v rámci celej Európy.

Jozef  Lengyel

Zoológ
ŠOP SR, S-CHKO Dunajské luhy
Dunajská Streda
7.12.2004


 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy:
Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.074 sekund