[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· matol11:
Náhodne vybratá fotka-matol11-Príprava objemového krmiva v PZ Čertovice

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: Trávenie vtáctva na nížinách.
Odoslané dňa: 19. 04. 2005. kým: taki

Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy
V rámci monitoringu úhynu vtáctva na konštrukciách 22 kV elektrických vedení, kontrolovali členovia Ochrany dravcov na Slovensku územie v okolí Senca. Dňa 16. apríla 2005, pri kontrole vybranej trasy v katastri obce Veľký Grob, bolo nájdené voľne vyložené slepačie vajcie s červeným odtlačkom (značkou?) ľudskej lebky so skríženými kosťami a s nápisom JED!Pri dôkladnejšiej obhliadke bolo nájdených ďalších 20 podobných slepačích vajec, ktoré boli umiestnené na viditeľných miestach na zemi v tráve. Najčastejšie boli položené na krtincoch, alebo v riedkom trávnom poraste, vždy v blízkosti stromov vo vzdialenosti približne 50 – 80 m od seba.

Tri vajcia boli položené priamo pod obsadeným hniezdom myšiaka lesného (Buteo buteo), a ďalšie dostavané hniezdo myšiakov lesných, asi 100 m ďalej, bolo už prázdné. V priamom okolí na hniezde sedela myšiarka ušatá (Asio otus) a sokol myšiar (Falco tinnunculus). Vzhľadom na závažnosť a rozsah otrávených návnad sme sa ihneď spojili s majorom Ing.Kernom z Prezídia PZ, špecialistom pre environmentálnu kriminalitu, ktorý ihneď kontaktoval príslušné oddelenie policajného zboru a osobne sa zúčastnil na zaisťovaní dôkazov. Na akciu boli prizvané aj dve televízné mediá - STV a TA3, ktoré ešte v ten deň odvysielali celý prípad vo svojich spravodajských programoch. V priebehu zaisťovania dôkazov prišiel na príkaz polície aj predseda miestneho Poľovného združenia, ktorý sa odmietol predstaviť. Na otázku novinárov kde sa tam vzali tie vajcia, povedal že „nevie“ a jedným dychom dodal: „my poľovníci sme ochranári, my chránime tú zver, keby sme ju my nechránili, tak ani títo ochranári by nemali čo chrániť“ , tieto slová asi netreba ďalej komentovať.V tejto súvislosti treba spomenúť aj to, že asi 1 km od miesta nálezu na území toho istého Poľovníckeho združenia v katastri obce Veľký Grob, pred niekoľkými rokmi zahniezdil pár orlov kráľovských (Aquila heliaca). Ešte v priebehu hniezdenia sme si jedného dňa všimli, že samici orla ovísa krídlo, ale podozrenie, že je postrelená sme nemohli dokázať. Jediné mláďa bolo v období tesne pred vyletením nájdené na hniezde uhynuté a pár orlov sme už na lokalite viac nevideli. Pritom ide o lokalitu s dostatočnými zdrojmi potravy.
Po zaistení dôkazov Ochrana dravcov na Slovensku podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z porušenia § 181 d) trestného činu pytliactva a súbežne sa bude skúmať aj porušenie § 35 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, ohrozenia verejného záujmu a zákonov týkajúcich sa nakladania s jedmi. Je potrebné spomenúť aj ústretovosť a porozumenie Obvodného oddelenia polície v Sládkovičove, najmä vysokú úroveň pri zaisťovaní dôkazov. Odobrané vajcia budú, okrem analýzy na prítomnosť jedov, podrobené aj daktyloskopickému skúmaniu a prípadné odtlačky prstov by mohli páchateľa usvedčiť.
Ochrana dravcov na Slovensku vyzýva všetkých, aby práve v období mesiacov apríl a máj, venovali problému vykladania otrávených návnad zvýšenú pozornosť. Skúsenosti z predchádzajúceho obdobia dokazujú, že práve v tomto období sa vykladajú najmä vajcia s implantovanými jedmi.


Text a foto - Jozef CHAVKO
 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy:
Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Chránená krajinná oblasť Dunajské Luhy

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.066 sekund