[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· Mondrik:
Náhodne vybratá fotka-Mondrik-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Správy: O MEDZINÁRODNOM PROJEKTE SA DOZVEDIA AJ NÁVŠTEVNÍCI RAČE
Odoslané dňa: 29. 06. 2008. kým: taki

Správy RPSNávštevníci bratislavského lesoparku sa od stredy môžu dozvedieť viac o spoločnom slovensko-maďarskom projekte zameranom na ochranu sokola rároha. Na okraji komunikácie v katastri bratislavskej mestskej časti Rača predstavitelia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v spolupráci s pracovníkmi Štátnej ochrany prírody - Správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, osadili informačnú tabuľu, ktorá podáva stručnú informáciu o projekte v slovenskom, anglickom i maďarskom jazyku.


Mestská časť Bratislava-Rača prijala aktivitu spoločnosti Ochrana dravcov na Slovenku veľmi pozitívne. Prostredníctvom inštalovanej informačnej tabule sa môžu obyvatelia Rače, prípadne turisti a návštevníci prechádzajúci Račou bližšie dozvedieť o mieste výskytu a o potrebe ochrany ohrozeného vtáčieho druhu, ktorým je sokol rároh. Pre mestskú časť Rača má každá aktivita smerujúca k zvyšovaniu environmentálneho povedomia občanov a zlepšeniu životného prostredia nesmierny význam.“ – povedala Slávka Jurkovičová z Miestneho úradu.Tabuľu sme sa rozhodli umiestniť na okraj CHKO Malé Karpaty, nakoľko táto oblasť patrila v minulosti z hľadiska populácie sokola rároha na Slovensku k najhustejšie osídleným pohoriam. V súčasnosti u nás hniezdi len približne 30 párov sokola rároha, pričom prevažná časť populácie je sústredená na západnom Slovensku, menšia časť na východe krajiny. Tento druh je považovaný za ohrozený nielen na našom území, ale tiež z celosvetového hľadiska.“ – informuje Lucia Deutschová z RPS a dodáva:

Dôvodom pre realizáciu projektu na záchranu druhu je fakt, že maďarská a slovenská populácia tvoria spolu približne 40 % celoeurópskej populácie. Cieľom projektu je stabilizácia populácie sokola rároha v Maďarsku a na Slovensku, prostredníctvom realizácie radu opatrení. Podpora Európskej komisie nám umožňuje napríklad využitie satelitných vysielačiek, prostredníctvom ktorých sledujeme pohyb dvoch slovenských mláďat sokola rároha, ktoré opustili hniezdo v tomto roku. V Maďarsku už v rámci projektu od minulého roka týmto spôsobom monitorujú 31 jedincov. Vysielačky poskytujú veľmi zaujímavé výsledky – vďaka nim sa napríklad podarilo vôbec prvý krát preukázať výskyt sokola rároha v Bielorusku.

Medzi ďalšie aktivity projektu patrí vytváranie náhradných hniezdnych a potravných príležitostí, ekologizácia rizikových trás 22 kV vedení v spolupráci so Západoslovenskou energetikou, a.s., či prehlbovanie spolupráce s poľovníkmi.

Veľký význam má medzinárodný aspekt projektu, vďaka ktorému sa vytvorí koordinovaný systém monitoringu populácie oboch krajín a faktorov ohrozenia, čo prispeje k zefektívneniu vzájomnej spolupráce v rámci prebiehajúceho programu, ale tiež v budúcnosti.
Ďalšie informácie poskytne Lucia Deutschová na t.č. 0911 882 626
 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Správy RPS
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Správy RPS:
LEGÁLNA POĽOVAČKA NELEGÁLNYM PRIEBEHOM Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Ochrana dravcov na SlovenskuSprávy RPS

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.070 sekund