[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· emaart:
Náhodne vybratá fotka-emaart-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Správy: ŽATVA MÔŽE OHROZIŤ MLÁĎATÁ VZÁCNYCH KANÍ POPOLAVÝCH
Odoslané dňa: 08. 07. 2008. kým: taki

Správy RPSV južných regiónoch Slovenska sa na obilných poliach  začala v týchto dňoch žatva. Priebeh prác úzkostlivo sledujú nielen agronómovia, ale i ochrancovia dravých vtákov. Hoci to znie neuveriteľne, ale v obilných poliach priamo na zemi hniezdi kaňa popolavá. Tento druh dravca patrí k naším najvzácnejším dravým vtákom. Ročne zahniezdi približne desať párov. Pre porovnanie, počet hniezdiacich párov orlov skalných je desaťnásobne vyšší.

Hlavným problémom pri ochrane kaní popolavých však nie jej prirodzená vzácnosť, ale najmä zabezpečenie úspešného vyvedenia mláďat. Hniezdenie na zemi prináša so sebou celý rad nebezpečenstiev. Ohrozujú ho prirodzení predátori, ako líšky a diviaky, ale i prudké dažde s následným vzostupom hladiny podzemnej vody na lokalitách ležiacich v záplavových územiach väčších riek.  Práve vo vlhkých lúkach pri močiaroch hniezdili kane v minulosti. Dnes, keď sa toto prostredie na Slovensku už stalo vzácnym, presunuli sa teda do obilných polí. To sa však pre ne stáva osudným - skôr, než sa mladé kane naučia lietať, prichádza žatva, ktorá v prípade, že o hniezde nikto netuší znamená pre mláďatá istú smrť.


Šancu na prežitie tak majú len mláďatá z hniezd ležiacich v neobhospodarovaných parcelách, alebo v porastoch, ktoré sa z rôznych príčin kosili neskôr. Spoľahnúť sa však na takto náhodne zachránené hniezda znamená zmieriť sa s úbytkom nesmierne elegantného, vzácneho a ohrozeného druhu nížin, zmieriť sa s jeho vymiznutím z našej prírody.Od roku 1995 realizujeme na západnom Slovensku intenzívny monitoring kaní popolavých s cieľom zachrániť žatvou ohrozené hniezda. Ich hniezdo je malá stavba zo stebiel tráv, plošne nezaberá viac ako meter štvorcový. Nájsť však takéto miesto v obilných poliach, ktoré majú desiatky hektárov je náročná úloha.“ objasňuje Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. „Nálezom hniezda ochrana zďaleka nekončí. Je potrebné vyhľadať užívateľa pozemku a dohodnúť sa s ním na pozastavení žatevných prác, obkosení hniezda alebo postavení jednoduchého oplôtku okolo hniezda. Tým sa predíde jeho zničeniu líškami, diviakmi či inými prirodzenými predátormi. Je to neľahká a náročná práca, no pozorovať na jej konci prvé samostatné lety mláďat je pre každého z neopísateľným zážitkom“ dodáva.

Ochrancovia dravcov oceňujú dlhoročnú spoluprácu s poľnohospodárskymi družstvami. Aj vďaka ich pomoci od roku 1995 vyviedli kane popolavé zo zachránených hniezd takmer päťdesiat mláďat.


Ďalšie informácie poskytne:
Michal Noga, Ochrana dravcov na Slovensku, 0911 339 193
Marek Brinzík, Ochrana dravcov na Slovensku, 0904 307 946

 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Správy RPS
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Správy RPS:
LEGÁLNA POĽOVAČKA NELEGÁLNYM PRIEBEHOM Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Správy RPS

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.077 sekund