[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· jozsi:
Náhodne vybratá fotka-jozsi-ide sa domov

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: JASTRABY V NEMILOSTI!
Odoslané dňa: 12. 09. 2008. kým: taki

Správy RPS

Pracovníci Obvodného úradu životného prostredia v Skalici podali v týchto dňoch na podnet pracovníkov Chránenej krajinnej oblasti Záhorie trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý brokovnicou vážne zranil chráneného jastraba lesného. Napriek dlhoročnej osvetovej činnosti ochranárov a prísnej legislatíve páchatelia naďalej nemajú obavy strieľať alebo iným spôsobom likvidovať operených kráľov oblohy. Práve jastrab je vďaka svojej sile, obratnosti a loveckým schopnostiam jedným z najviac prenasledovaných druhov našich dravých vtákov.

Spoločenská hodnota jedinca jastraba lesného je 40 000,- Sk. Zároveň ide o druh, ktorý je zaradený do zoznamu poľovnej zveri, preto sa jeho usmrtením, alebo postrelením, páchateľ dopustil trestného činu pytliactva, za čo mu hrozí až dvojročný trest. Takýto skutok je tiež v prísnom rozpore s poľovníckou legislatívou. Jastraby totiž možno u nás loviť iba v bažantniciach, a to na základe výnimky Ministerstva životného prostredia. Ani v týchto prípadoch však jedince nesmú byť usmrtené, ale po odchyte sa vypúšťajú na vhodnom mieste. “ povedal Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

Mladý jastrab nájdený na okraji mesta Holíč mal prestrelené krídlo a jeden brok uviazol v oblasti krku. Nevyhnutnú operáciu krídla zabezpečila veterinárna ambulancia v Senici. Odtiaľ bol dravec prevezený do rehabilitačnej stanice Havran v Ratnovciach, v okrese Piešťany, kde mu je poskytnutá odborná starostlivosť. Tam sa dnes dravec zotavuje a pokiaľ bude rehabilitácia úspešná, navráti sa späť na Záhorie do voľnej prírody.“ dodáva Slávo Vongrej zo Správy CHKO Záhorie.Prenasledovanie dravých vtákov je na Slovensku hlboko zakoreneným problémom. Nevraživosť voči tejto skupine operencov často pramení iba z nepochopenia alebo nerešpektovania ich významu v prírode. Na likvidáciu dravcov sa používajú všetky dostupné metódy, okrem priamej streľby ide najmä o vykladanie otrávených návnad, nepovolený odchyt do jastrabích košov, či drastický odchyt do sklápacích železných pascí. Každý rok evidujeme niekoľko takýchto prípadov. Obeťami sa stávajú takmer všetky druhy našich dravcov, od bežnejších druhov, ako sú napríklad myšiaky lesné, až po vzácne a zriedkavé orly kráľovské, či sokoly rárohy.“ dodáva Chavko.

Zmierniť negatívne nazeranie na dravé vtáky a pokúsiť sa minimalizovať priame útoky zo strany človeka je jedným z cieľov projektu na ochranu sokola rároha v Karpatskej kotline, ktorý podporila aj Európska komisia.Ďalšie informácie poskytnú:

Jozef Chavko, 0903 768 394
Marek Brinzík, 0904 307 946

 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Správy RPS
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Správy RPS:
LEGÁLNA POĽOVAČKA NELEGÁLNYM PRIEBEHOM Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Správy RPS

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.068 sekund