[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· stiffler:
Náhodne vybratá fotka-stiffler-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: MLADÉ OPERENCE ČASTO POTREBUJÚ NAŠU POMOC
Odoslané dňa: 12. 05. 2009. kým: taki

Správy RPS

Ochranári majú v týchto dňoch plné ruky práce. Telefóny zvonia v tomto období častejšie ako kedykoľvek inokedy. Do kancelárie organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) telefonujú ľudia, ktorí potrebujú poradiť, ako správne postupovať v prípade nálezu mláďatka vypadnutého hniezda, či zraneného jedinca. Niektorí sa rozhodli požiadať o pomoc z dôvodu, že v ich blízkosti, často priamo v ich obydlí, zahniezdil dravý vták alebo sova. Najčastejšie prípady, ktoré ochranári riešia, sa týkajú sokola myšiara, nazývaného tiež poštolka alebo pustovka a sovy myšiarky ušatej.


Sokol myšiar je malý druh sokola, ktorý sa prispôsobil životu v intraviláne, takže okrem voľnej krajiny ho môžeme pozorovať aj napríklad medzi panelákmi. Tu sokol myšiar často hniezdi, pričom mu stačí napríklad len črepník, v ktorom je zemina, aby doň zniesol najčastejšie 4-6 vajec. Ak sokol myšiar zahniezdi vo vašej blízkosti, môžete sa tešiť na krásne okamihy, kedy budete môcť pozorovať kŕmenie mláďat, či prvé pokusy mladých sokolov o lietanie. „Chceli by sme poprosiť všetkých ľudí, ktorý majú skúsenosť s hniezdením sokola myšiara, aby ho pokiaľ je to možné nechali pokojne vyhniezdiť“ – hovorí Lucia Deutschová z RPS a dodáva: „Inkubácia vajec trvá približne 4 týždne. Po vyliahnutí potrebujú mláďatká ďalších 4-5 týždňov na to, aby boli dostatočne pripravené na opustenie hniezda.“ Často sa stane, že mláďatká vypadnú z hniezda ešte veľmi skoro, alebo sa pri svojich prvých letoch príliš vyčerpajú. „Keď ľudia nájdu takéto jedince, nevedia ako postupovať a my im poradíme individuálne podľa situácie. Vždy je však potrebné kontaktovať odborníkov zo štátnych, prípadne mimovládnych inštitúcií.“ – informuje Deutschová

Ďalším druhom, na ktorého prítomnosť obyvateľia miest upozorňujú, je nádherná sova myšiarka ušatá, ktorej výrazné ušká vysvetľujú pôvod jej mena. Podobne ako sokol myšiar, ani myšiarka si nestavia vlastné hniezdo. Na hniezdenie využíva hniezda iných druhov, napríklad stračie, ktoré sú v intraviláne ukryté v skupinkách stromov na cintorínoch, v parkoch, alebo iných priestranstvách. Mláďatká sovy sa ozývajú výrazným plačlivým pískaním, čo niektorým ľuďom prekáža. „V tomto prípade by sme chceli poprosiť o trpezlivosť, kým sa mladé sovy neosamostatnia. Pískaním totiž privolávajú svojich rodičov, ktorí im nosia potravu.“ – hovorí Deutschová.

Aj v prípade myšiarok ušatých sa stane, že mláďatko opustí hniezdo predčasne. Ideálnym riešením je vrátenie mláďat do hniezda, prípadne umiestnenie do blízkosti hniezda, kde sa o ne postarajú rodičia. „Z rozličných príčin však toto nie je vždy možné a my musíme hľadať náhradné riešenia. Minulý týždeň sme napríklad riešili prípad, kedy mláďatko vypadlo z hniezda na dvore rodinného domu a zaútočil naňho pes. Dospelá sova bez zaváhania priletela svojho potomka ratovať, pričom ju pes tiež zranil a musela byť prevezená na ošetrenie a rehabilitáciu. Ako sa ukázalo, v hniezde ostali ďalšie štyri mláďatká. Keďže druhý rodič na hniezdo celú noc nepriletel, bolo potrebné asi 10 dňové mláďatká dokŕmiť a nájsť im náhradný domov. To sa nám podarilo a dnes sa už všetky štyri tešia z adoptívnych rodičov a troch nových súrodencov.“ – uzatvára Deutschová.Viac informácií môžete získať na stránke www.dravce.sk.


Ďalšie informácie poskytne:

Lucia Deutschová, Ochrana dravcov na Slovensku, 0911 882 626
 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Správy RPS
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Správy RPS:
LEGÁLNA POĽOVAČKA NELEGÁLNYM PRIEBEHOM Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Správy RPS

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.068 sekund