[ Prihlásenie ] [ Admin prihl. ]     earth  madarska verzia  slovenska verzia  

· Úvodná stránka
· Archív
· Archív
· Fotogaléria
· Počasie
· Prihlásenie
· Stiahnite si
· Témy
· Vyhľadávať

· Poľovníctvo a rybárstvo
· Hubertlov
· Halali
· Naše poľovníctvo
· Svět Myslivosti
· Poľovnícka literatúra

· Dravce Slovenska
· Správy RPS

· Banskobystrický kraj
· Bratislavský kraj
· Košický kraj
· Nitriansky kraj
· Trenčiansky kraj
· Trnavský kraj
· Prešovský kraj
· Žilinský kraj

· Kristinka:
Náhodne vybratá fotka-Kristinka-

Naposledy nahrali:
· ollab
· jomarko
· mirojevo

 Nové čísla v archíve:
· 2003/04
· 2003/05

 Kompletný archív...

 Nové čísla v archíve:
· 1927/08

 Kompletný archív...

· Fórum
· Pokec
· Kniha návštev
· List redaktorovi
· Redakcia

· Organizačná štruktúra
· Stanovy SPZ
· Poľovnícke predpisy
· Školenia
· Prehliadky trofejí

· Komisia
· Slovenský rebríček
· Medzinárodný rebríček
· Bodové hranice
· Hodnotiteľské tabuľky

· Kontinentálne stavače
· Anglické stavače
· Retrievre
· Španiele
· Farbiare
· Duriče
· Jazvečíky
· Teriére
· Chrty
· Ostatné


Ochrana prírody: OCHRANÁRI PONÚKAJÚ TISÍC EUR ZA VYKRÁDAČA HNIEZD
Odoslané dňa: 28. 05. 2009. kým: taki

Správy RPSDrzosť a bezcitnosť vykrádačov hniezd prekročila všetky hranice. Z hniezda orla kráľovského na západnom Slovensku pred niekoľkými dňami ukradol neznámy páchateľ tri malé mláďatá. Zo svojich potomkov, ktorí sa vyliahli po približne 44 dňoch inkubácie, sa ich matka tešila sotva jeden týždeň. Neľútostný vykrádač odniesol tri mladé orly z hniezda, ku ktorému musel vyjsť do výšky asi pätnásť metrov. „Jedná sa o nové hniezdo, ktoré si pár postavil tento rok“ – hovorí Michal Noga z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Hniezdo si všimol aj miestny farmár, ktorý sa tešil zo vzácneho pokladu na svojom pozemku.
Jeho radosť však netrvala dlho – po tom, ako neďaleko hniezda pozoroval pravidelný výskyt staršieho, bieleho auta s českou poznávacou značkou zistil, že samica už na hniezde nesedí. Keď si uvedomil všetky súvislosti, zmocnila sa ho nepríjemná predtucha, ktorá sa bohužiaľ pri kontrole potvrdila – hniezdo bolo prázdne, po troch malých orloch nezostalo ani stopy. “Tri mláďatá sú v prípade orla kráľovského veľmi zriedkavé. Tento druh navyše patrí medzi naše najvzácnejšie dravce, keďže na Slovensku  hniezdi iba 35-40 párov. Ostáva len dúfať, že pár po tejto tragédii lokalitu neopustí a zahniezdi na budúci rok.“ – dodáva Michal Noga.Páchateľ bez kúska citu odsúdil tri bezbranné mláďatá na život v zajatí. Ich rodičia stále lokalitu neopustili a pravidelne sa vracajú k teraz prázdnemu hniezdu - možno dúfajú, že sa im mláďatká vrátia späť. „Keby sa nám podarilo nájsť páchateľa a mladé orly umiestniť späť na hniezdo, je reálna šanca, že by sa ich rodičia začali o ne plnohodnotne starať a vychovali by z nich zdravé jedince schopné žiť vo voľnej prírode. Preto sme sa rozhodli ponúknuť odmenu tisíc eur za informáciu, ktorá povedie k odhaleniu páchateľa. Na políciu sme podali podnet pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov.Domnievame sa, že ide o organizovanú skupinu. Prosíme všetkých, ktorí môžu akokoľvek pomôcť pri odhalení páchateľa, aby bezodkladne informovali políciu, prípadne sa obrátili na našu organizáciu – kontaktné údaje sú uvedené na našej web stránke www.dravce.sk.“ – vyzýva Lucia Deutschová z RPS. Orol kráľovský je tiež častou obeťou nelegálnych zástrelov a otráv v dôsledku konzumácie úmyselne vyložených návnad kontaminovaných jedom. Príčinou, ktorá vedie ľudí k prenasledovaniu tohto impozantného dravca, je neopodstatnená nenávisť a hlúposť. V tomto prípade hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až na tri roky.


Ďalšie informácie poskytne:
Michal Noga, t.č. 0911 339 193

 
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte konto? Môžete si ho vytvoriť.

· Viac o Správy RPS
· Iné články od: taki


Najčítanejšie články Správy RPS:
LEGÁLNA POĽOVAČKA NELEGÁLNYM PRIEBEHOM Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu


Súvisiace témy

Správy RPS

Komentáre k tomuto článku nie sú dostupné.


All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2002 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.075 sekund